Porady specjalisty z kategorii: Żywienie
Co zrobić gdy niemowlak jest cały czas głodny?
Po porodzie bardzo ważnym etapem jest nauka karmienia własnego dziecka. Oczywiście najlepiej by dziecko karmione było od samego początku mlekiem matki tj. z piersi. Przynosi to bowiem wiele korzyści nie tylko naszemu maluszkowi ale także samej mamie. Niestety zdarzają się sytuacje, w których dziecko musi być od razu karmione mieszanka z butelki (np. brak mleka u mamy, choroby).
Karmienie w pierwszych miesiącach życia
Karmienie w pierwszych miesiącach życia odgrywa bardzo ważną rolę. Najlepiej jeśli mama karmi swoją pociechę mlekiem z piersi przez około sześć miesięcy. Pediatrzy zalecają jednak by karmić jak najdłużej, nawet do 3-go roku życia. Mleko matki jest niezastąpionym źródłem wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju witamin, minerałów, składników odżywczych oraz przeciwciał. Stanowi także najzdrowszy dla naszej pociechy napój (nie jest konieczne włączanie dodatkowego picia).Zaraz po porodzie gdy dziecko uczy się ssać pokarm z piersi, mamy są bardzo zestresowane, zmęczone i niespokojne. Ten stan przenosi się na dziecko, które zamiast jeść, nieustannie płacze, gdyż jest głodne. To doprowadza do problemów z laktacją. Na tym etapie wiele mam poddaje się i włącza karmienie mieszane bądź przechodzi na karmienie tylko i wyłącznie z butelki. Jest to bardzo złe podejście. Młode mamy nie powinny się zniechęcać, jeśli nie wiedzą jak dostawić dziecko do piersi i pobudzić laktację powinny zwrócić się o pomoc do pediatry, położnej czy specjalisty od laktacji.
Syrop glukozowo-fruktozowy w diecie
Otyłość u dzieci jest problemem powszechnie spotykanym. Coraz więcej dzieci w okresie przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym zmaga się z problemem nadmiernej masy ciała. Naukowcy oraz lekarze uważają, że główną przyczyną tego są nawyki żywieniowe (nie tylko dzieci ale całych rodzin). Największym problemem jest cukier.Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów prowadzi do problemów z otyłością u dzieci. W chwili obecnej szczególnym zainteresowaniem wśród „wrogów” prowadzących do otyłości jest syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS, izoglukoza). Można go spotkać w prawie każdym produkcie żywnościowym, od płatków śniadaniowych po wędliny. Nie pomylmy tego produktu z naturalnie obecną w owocach- fruktozą, która w bardzo korzystny sposób wpływa na nasz organizm. Fruktozę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością (przeznaczona jest dla cukrzyków bądź osób odchudzających się).
Zalety długiego karmienia piersią
Najnowsze badania i obserwacje pokazują, że młode mamy karmią piersią coraz krócej. Przechodzą bardzo szybko na karmienie butelką, by móc wrócić do pracy, spędzać więcej czasu poza domem oraz uniknąć tzw. karmienia na żądanie. Nie jest to dobre podejście. Karmienie piersią to same zalety, nie tylko dla dziecka, ale także dla jego mamy. Zatem zanim podejmiemy decyzję o odstawieniu niemowlaka od piersi, warto porozmawiać na ten temat ze specjalistą i wysłuchać jego rad.
- Reklama
Gluten w diecie dziecka - kiedy wprowadzić?
Gluten, białko znajdujące się w wielu zbożach (pszenica, żyto, jęczmień, gluten), może powodować u osób predysponowanych celiakię. Kiedy najlepiej wprowadzić gluten do diety dziecka, aby zminimalizować ryzyko tej choroby?
Witamina K u niemowląt - czy niemowlęta karmione sztucznie wymagają suplementacji?
Podawanie witaminy K w pierwszych miesiącach życia jest istotnym obowiązkiem, dzięki temu można zapobiec groźnym krwawieniom. Według polskich zaleceń, oprócz jednorazowej dawki witaminy K, którą noworodki otrzymują tuż po urodzeniu w formie domięśniowej lub doustnej, dzieci od 8 dnia życia do ukończenia 3 miesiąca życia wymagają suplementacji 25ug witaminy K dziennie, podawanej doustnie.
Dieta wegetariańska w ciąży - czy jest niebezpieczna?
Niedostateczny poziom oraz konieczność suplementacji żelaza u kobiet stosujących dietę wegetariańska, szczególnie w przypadku obfitych miesiączek, ciąży oraz okresie karmienia piersią.
Witamina K - jaką dawkę podać wcześniakowi?
Każdy noworodek po urodzeniu powinien otrzymać jedną dawkę witaminy K. Zwykle jest to podaż domięśniowa 0,5 mg. U dzieci urodzonych przedwcześnie dawka zależy od urodzeniowej masy ciała.
Witamina K - dlaczego niemowlęta karmione naturalnie wymagają suplementacji?
Witamina K odgrywa istotną rolę w procesach syntezy białek, m.in. czynników krzepnięcia krwi. Niedostateczna podaż witaminy K może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia krwawienia związanego z niedoborem witaminy K (vitamin K deficiency bleeding – VKDB), dawniej zwanego chorobą krwotoczną noworodka.
Witamina K - czy niemowlęta karmione sztucznie wymagają suplementacji?
Mieszanki mleczne modyfikowane mają skład wzbogacony w witaminy i mikroelementy w proporcjach zgodnych z zapotrzebowaniem na te substancje.
- Reklama
Immunofortis - co to jest?
Nazwą Immunofortis określa się opatentowany przez firmę Nutricia zestaw oligosacharydów o działaniu prebiotycznym (GOS/FOS), dopuszczonych do stosowania w mieszankach mlecznych dla niemowląt.
Mieszanki mleczne w formie sterylnych płynów gotowych do spożycia
Standardowe mieszanki mleczne dla niemowląt są dostępne w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. W niektórych sytuacjach życiowych jest to niepraktyczne, stąd obecność na rynku gotowych mieszanek mlecznych, w postaci sterylnych płynów w butelce lub kartonie.
Mleko początkowe i mleko następne - zasady wprowadzania do diety
Dzieci karmione sztucznie powinny być żywione mlekiem modyfikowanym, czyli mlekiem o składzie upodobnionym do mleka matki. Zwyczajowo mleka te oznaczano jako mleko początkowe (typu 1) do stosowania w pierwszych 4 miesiącach życia i mleko następne do podawania u dzieci powyżej 4 miesiąca życia.
Gluten w diecie niemowląt karmionych sztucznie - zasady wprowadzania
Przez wiele lat standardem zaleceń żywieniowych w naszym kraju było wprowadzanie glutenu do diety niemowląt dopiero od 10 miesiąca życia.
Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, probiotyki
Prebiotyki, czyli nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany, poprzez swój korzystny wpływ na układ immunologiczny jelit mogą być przydatne w leczeniu przewlekłych nieswoistych zapaleń jelit, takich jak choroba Crohna czy colitis ulcerosa.
Zaparcia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, prebiotyki
Prebiotyki to nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany, najczęściej frukto- i galaktooligosacharydy, których korzystne działanie biologiczne polega na stymulowaniu wzrostu określonych typów bakterii jelitowych.
Prebiotyki w diecie nastolatków i dorosłych
Prebiotyki są substancjami bardzo intensywnie badanymi w ostatnich latach ze względu na ich liczne korzystne działania na organizm człowieka. Prebiotykami nazywamy różne, nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany. Nie należy ich mylić z probiotykami, czyli z żywymi bakteriami mającymi mieć różnorodne działania biologiczne.
Magnez - obniżone stężenie we krwi
Magnez razem z wapniem i fosforem stanowi 98% wszystkich składników mineralnych zawartych w ciele człowieka.Odpowiednie spożycie magnezu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całej gospodarki wapniowo-fosforanowej i kostnej.
Krzywice oporne na witaminę D - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Krzywica jest zespołem objawów wynikających z niedoboru aktywności witaminy D. Najczęstszą przyczyną jest zbyt mała podaż witaminy D, ale jest możliwe występowanie ciężkich objawów krzywicy pomimo podawania prawidłowych lub wręcz wysokich dawek witaminy D.
Nadmierna podaż żelaza w żywieniu niemowląt
Nadmierne spożycie żelaza przez dziecko może być tak samo szkodliwe jak jego niedobór. Zagrożenie to jest paradoksalnie szczególnie duże u dzieci z krajów wysoko rozwiniętych.