Zaloguj
Reklama

Karmienie piersią - przeciwwskazania

Karmienie piersią
Fot. Pantherstock
Karmienie piersią
(3)
Karmienie piersią
Reklama

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Pokarm kobiety w pełni zaspokaja zapotrzebowania niemowlęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zapewniając mu prawidłowy rozwój. Wg światowej organizacji zdrowia WHO – do 6 miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Żadna mieszanka mleczna nie zastąpi mleka kobiecego, dlatego o ile to możliwe należy karmić piersią a zaprzestać jedynie gdy istnieją do tego istotne przeciwwskazania.

Karmienie piersią - Objawy i przebieg

Przeciwwskazania do karmienia piersią:

Karmienie piersią jest bezwzględnie przeciwwskazane w kilku przypadkach zależnych od dziecka i zależnych od matki.

Do przeciwwskazań zależnych od dziecka zalicza się:

 • galaktozemie,
 • wrodzoną nietolerancję laktozy.

Do przeciwwskazań zależnych od matki należą:

 • nieleczona gruźlica,
 • zakażenie ludzkim wirusem T-limfotropowym  (HTLV) typu 1 lub 2,
 • stosowanie leków takich jak radioizotopy,
 • chemioterapeutyki,
 • sole litu,
 • benzodiazepiny itp.

Przeciwwskazane jest karmienie przez matkę uzależnioną od narkotyków; zakażoną wirusem nabytego niedoboru odporności (HIV) (przeciwwskazanie to obowiązuje w krajach rozwiniętych, gdzie można stosować mieszanki mleczne). Do przeciwwskazania czasowego do momentu ustąpienia zmian należy występowanie  pryszczki brodawki lub otoczki sutka. Uwaga: jeśli wykwity są zlokalizowane tylko na jednym sutku, dziecko można karmić zdrową piersią. Należy zaznaczyć, że nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią: nosicielstwo antygenu HBs lub zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV); toksoplazmoza, zapalenie piersi, ostra infekcja wirusowa z gorączka u matki; palenie tytoniu, żółtaczka u noworodka.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

 1. Pediatria, K. Kubicka, W. Kawalec, PZWL, 2006
 2. Zapytaj eksperta. Karmienie piersią i mlekiem kobiecym lek. Monika Żukowska-Rubik
 3. Pytania i odpowiedzi do LEP pod red. G. Napiórkowskiego Elsevier, Wrosław 2009

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze