Zaloguj
Reklama

Mleko początkowe i mleko następne - zasady wprowadzania do diety

Karmienie dziecka mlekiem z butelki
Fot. ojoimages
Karmienie dziecka mlekiem z butelki
(3)
Mleko początkowe i mleko następne
Reklama

Dzieci karmione sztucznie powinny być żywione mlekiem modyfikowanym, czyli mlekiem o składzie upodobnionym do mleka matki. Zwyczajowo mleka te oznaczano jako mleko początkowe (typu 1) do stosowania w pierwszych 4 miesiącach życia i mleko następne do podawania u dzieci powyżej 4 miesiąca życia.

Mleko początkowe i mleko następne - Objawy i przebieg

W kwietniu 2007 opublikowano nowe wytyczne żywienia niemowląt w Polsce. Wytyczne te zostały przyjęte przez zespół ekspertów na konferencji w Instytucie Matki i Dziecka. Najistotniejsze zmiany dotyczyły czasu wprowadzania glutenu do diety oraz czasu stosowania mieszanek typu 1 i typu 2 u dzieci karmionych sztucznie. Ze względu na pojawiające się doniesienia sugerujące potrzebę obniżenia dotychczasowej podaży białka u niemowląt oraz fakt, że aktualnie preferowany w Polsce model żywienia sztucznego powoduje nieco zbyt dużą podaż białka w diecie dzieci, aktualnie zaleca się, aby mleko początkowe (typu 1) było stosowane nawet do końca 6 miesiąca życia. Mleko następne (typu 2) należy włączać od 7 miesiąca życia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Regularnie konsultuj z lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka.

Mleko początkowe i mleko następne - Leczenie

Mieszanki typu 2 (mleko następne) są dopuszczone do stosowania u dzieci, które ukończyły 4 miesiąc życia, ale ze względu na ryzyko nadmiernej podaży białka u niemowląt karmionych sztucznie, aktualnie zaleca się, aby stosowanie mleka początkowego (typu 1) było przedłużane nawet do końca 6 miesiąca życia.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Książyk J.B., Weker H.: Nowe zalecenia żywienia niemowląt w Polsce od roku 2007. Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka 2007, 9, 1, 9-14.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze