Zaloguj
Reklama

Glukoza jako źródło węglowodanów w żywieniu dzieci

Winogrona
Fot. medforum
Winogrona
(5)
Glukoza jako źródło węglowodanów w żywieniu dzieci
Reklama

Glukoza jest cukrem prostym, będącym składnikiem zarówno laktozy, jak i sacharozy (cukru trzcinowego lub buraczanego). W postaci proszku lub kryształków czystej glukozy jest dostępna w aptekach.

Glukoza jako źródło węglowodanów w żywieniu dzieci - Objawy i przebieg

Glukoza była niegdyś zalecana jako "zdrowszy rodzaj cukru", przeznaczony do pojenia chorych dzieci, lub jako słodzik do pokarmów. Ta koncepcja nie ma potwierdzenia we współczesnych danych medycznych. Aktualne zalecenia podkreślają, że glukoza nie jest odpowiednim źródłem węglowodanów dla dzieci. Przy podgrzewaniu mieszanki mlecznej z dodatkiem glukozy mogą zachodzić reakcje glukozy z białkami, co zaburza skład pokarmu. Glukoza zwiększa także osmolarność pokarmu, co może zaburzać czynność jelit i nerek. Duża słodkość glukozy może zaburzać fizjologiczne wydzielanie hormonów trzustki. Spożywanie glukozy zwiększa też zagrożenie próchnicą zębów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Roztwór wodny glukozy może być incydentalnie stosowany do dopajania dzieci z wymiotami lub biegunką, aczkolwiek także w tych wypadkach najlepszym płynem są tzw. doustne płyny nawadniające (Gastrolit, Saltoral, ORS Hipp). W przypadku biegunki lub wymiotów przed zastosowaniem specjalnego pojenia skontaktuj się z lekarzem.

Glukoza jako źródło węglowodanów w żywieniu dzieci - Leczenie

Leczenia domowego nie ma. W żadnym wypadku glukoza nie może służyć do regularnego dodawania do pożywienia dziecka.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Koletzko B. i wsp.: Global standard for the composition of infant formula: recommendations of an ESPGHAN coordinated international expert group. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, November 2005; 41: 584-599.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze