Zaloguj
Reklama

Fruktoza jako źródło węglowodanów w żywieniu dzieci

Autorzy: Redakcja
Niemowlę
Fot. ojoimages
Niemowlę
(5)
Reklama

Fruktoza jest cukrem prostym będącym składnikiem dwucukru sacharozy (cukru trzcinowego lub buraczanego). W postaci cukru prostego występuje w miodzie i wielu owocach.

Fruktoza - Objawy i przebieg

Fruktoza w przeciwieństwie do innych cukrów prostych (glukozy i galaktozy) wchłania się z jelit w sposób bierny, bez pomocy błonowych białek transportowych. Z tego powodu była niegdyś rekomendowana jako składnik cukrowy tzw. homogenatów, specjalnych mieszanek dla dzieci z poważnym uszkodzeniem śluzówki jelita.

Obecnie w przypadkach takich stanów, nazywanych enteropatią, stosuje się nowoczesne mieszanki mlekozastępcze, a sama fruktoza nie jest już zalecana jako źródło węglowodanów. Dzieje się tak tym bardziej, że fruktoza może być szkodliwa w niektórych stanach chorobowych.

Aktualne zalecenia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) negatywnie opiniują jakiekolwiek domieszki fruktozy do żywienia niemowląt do 4-6 miesiąca życia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Dobierając mieszankę mleczną dla swojego dziecka zwróć uwagę także na skład węglowodanowy. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem. Bezwzględnie zasięgnij konsultacji specjalisty, jeżeli u dziecka występują nagłe niepokojące objawy po podaniu zwykłego cukru (sacharozy) albo mieszanki mlecznej zawierającej sacharozę lub fruktozę. Może to być objaw groźnej choroby nazywanej fruktozemią.

Fruktoza - Leczenie

Pamiętaj aby nie dosładzać cukrem gotowych mieszanek, ani nie stosować u dziecka do 4-6 miesiąca życia mieszanek zawierających fruktozę.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Koletzko B. i wsp.: Global standard for the composition of infant formula: recommendations of an ESPGHAN coordinated international expert group. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, November 2005; 41: 584-599.

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze