Zaloguj
Reklama

Witamina K - jaką dawkę podać wcześniakowi?

Karmienie dziecka
Fot. ojoimages
Karmienie dziecka
(3)
Reklama

Każdy noworodek po urodzeniu powinien otrzymać jedną dawkę witaminy K. Zwykle jest to podaż domięśniowa 0,5 mg. U dzieci urodzonych przedwcześnie dawka zależy od urodzeniowej masy ciała.

Witamina K - Objawy i przebieg

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami suplementacji witaminy K u noworodków i niemowląt, dawki dla wcześniaków różnicuje się w zależności od urodzeniowej masy ciała. Przy masie powyżej 1,5 kg podaje się standardową dawkę 0,5 mg domięśniowo. Przy masie poniżej 1,5 kg zalecana dawka wynosi 0,3 mg i może być podawana także dożylnie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Podanie witaminy K wcześniakowi leży w gestii oddziału noworodkowego i lekarza neonatologa. W razie wątpliwości skonsultuj się z neonatologiem leczącym dziecko. Po wypisie dziecka ze szpitala źródłem informacji o zastosowanym postępowaniu jest książeczka zdrowia dziecka. Bezwzględnie zgłoś swojemu lekarzowi rejonowemu, jeżeli w książeczce zdrowia dziecka brak adnotacji o podaniu witaminy K - wymaga to wyjaśnienia i ewentualnego podania niezbędnej dawki.

Witamina K - Leczenie

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Zalecenia Zespołu Ekspertów. Przewodnicząca: Doc dr hab. n. med. Anna Dobrzańska - Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii "Standardy Medyczne" numer 1/2007.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze