Zaloguj
Reklama

Witamina D w mieszankach dla zdrowych niemowląt

Karmienie dziecka
Fot. ojoimages
Karmienie dziecka
(5)
Reklama

Modyfikowane mieszanki mleczne dla niemowląt zdrowych i chorych są rutynowo wzbogacane w witaminę D już na etapie ich produkcji.

Witamina D - Objawy i przebieg

Ponad wszelką wątpliwość witamina D jest tą witaminą, która w naszych warunkach klimatycznych musi być dodatkowo podawana każdemu niemowlęciu karmionemu sztucznie, a zdaniem wielu autorytetów także większości dzieci karmionych mlekiem matki.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Odnośnie wielkości zapotrzebowania dobowego na witaminę D i zalecanych dawek tej witaminy można spotkać się z dużymi rozbieżnościami w rekomendacjach z różnych krajów. Generalnie istnieje tendencja do obniżania, wyznaczonego wiele lat temu, dość wysokiego górnego zakresu zapotrzebowania na witaminę D. Tym niemniej zdaniem ekspertów niezbędne jest utrzymanie zawartości witaminy D w mleku dla niemowląt w ilości od minimum 1 do maksimum 2,5 mikrogramów witaminy D3 na każde 100 kcal mieszanki.

Wydaje się, że wszystkie dostępne na rynku preparaty mleka modyfikowanego dla niemowląt spełniają te kryteria. Uwaga! 100 kcal mieszanki to nie jest 100 ml. W zależności od rodzaju mleka 100 ml to od 60 do 70 kcal. Jeżeli chcemy dodatkowo przeliczyć dawki witaminy D z mikrogramów na tradycyjne jednostki międzynarodowe (j.m.), to używamy przelicznika mówiącego, że 1 mikrogram to 40 j.m. witaminy D3.

Witamina D - Leczenie

Większość ekspertów zaleca, aby każde niemowle karmione sztucznie, pomimo otrzymywania z mleka określonych dawek witaminy D3, dodatkowo miało podawaną witaminę D w kroplach w ilości co najmniej 1 kropli dziennie.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Koletzko B. i wsp.: Global standard for the composition of infant formula: recommendations of an ESPGHAN coordinated international expert group. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, November 2005; 41: 584-599.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze