Prebiotyki w diecie nastolatków i dorosłych

Prebiotyki są substancjami bardzo intensywnie badanymi w ostatnich latach ze względu na ich liczne korzystne działania na organizm człowieka. Prebiotykami nazywamy różne, nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany. Nie należy ich mylić z probiotykami, czyli z żywymi bakteriami mającymi mieć różnorodne działania biologiczne.
Prebiotyki w diecie - Objawy i przebieg
Mówiąc o prebiotykach najczęściej mamy na myśli galakto- i fruktooligosacharydy (GOS/FOS) będące składnikiem nowoczesnych mieszanek mlecznych (linia "Bebiko" oraz "Bebilon"). Tymczasem do prebiotyków zaliczamy także takie substancje jak inulina, raftilina czy oligofruktoza, które były testowane w próbach klinicznych jako suplement diety u nastolatków i dorosłych. Wykazano ich liczne korzystne działania biologiczne.
Między innymi wykazano poprawę wchłaniania wapnia u nastolatków spożywających w diecie inulinę z oligofruktozą, a u dorosłych spożywających regularnie raftilinę i raftilozę obserwowano tendencję do niższych stężeń cholesterolu i trójglicerydów. Jako substancje niestrawialne, ale naturalne, prebiotyki są bardzo obiecującą koncepcją w dietetyce.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Aktualnie nie ma jednoznacznych zaleceń odnośnie profilaktycznego lub leczniczego stosowania prebiotyków u nastolatków i dorosłych, ale skonsultuj z lekarzem ewentualne problemy dietetyczne i zdrowotne mogące uzasadniać zastosowanie preparatów prebiotycznych.
Prebiotyki w diecie - Leczenie
Leczenia domowego nie ma.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Medline - przegląd literatury dotyczącej prebiotyków
Kategorie ICD:
- Biegunka i zapalenie żołądkowo-jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu
- Wirusowe i inne określone zakażenia jelitowe
Kategorie ATC:
- Pozostałe preparaty i produkty do żywienia
- Preparaty przywracające prawidłową florę jelitową, hamujące biegunkę
- Preparaty stosowane w żywieniu niemowląt
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- bebilon,
- gos,
- żywienie,
- prebiotyk,
- fos