Zaloguj
Reklama

Dieta wegetariańska w ciąży - czy jest niebezpieczna?

Autorzy: Dr Zofia Polska
Zdrowe warzywa
Fot. medforum
Zdrowe warzywa
(4)
Reklama

Niedostateczny poziom oraz konieczność suplementacji żelaza u kobiet stosujących dietę wegetariańska, szczególnie w przypadku obfitych miesiączek, ciąży oraz okresie karmienia piersią.

Dieta wegetariańska w ciąży - Objawy i przebieg

Kobiety stosujące dietę wegetariańską o wiele częściej wymagają suplementacji żelaza aniżeli kobiety stosujące tradycyjną dietę. Pomimo tego, iż spożywają one większą ilość pokarmów pochodzenia roślinnego poziom tego pierwiastka w organizmie często nie jest wystarczający.

Żelazo znajdujące się w produktach roślinnych to zazwyczaj żelazo niehemowe, które jest słabiej przyswajalne przez organizm aniżeli w czerwonym mięsie, czy jajach. Szczególne ubytki tego pierwiastka następują w trakcie menstruacji, ciąży oraz okresie karmienia piersią. Wówczas zapotrzebowanie na żelazo znacznie się zwiększa, a u kobiet stosujących dietę wegetariańską lub wegańską najczęściej suplementacja staje się niezbędna.

Odpowiedni poziom żelaza zapewnia bowiem prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu. Niedostateczna ilość żelaza może powodować trudności z koncentracją, osłabienie, szybkie męczenie się czy też problemy ze skórą. Przewlekły niedobór żelaza może być przyczyną spadku hemoglobiny, prowadząc do niedokrwistości i anemii.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek symptomów mogących wskazywać na niedobór żelaza należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne może okazać się oznaczenie poziomu tego pierwiastka w surowicy krwi. Jeżeli kobieta jest wegetarianką zawsze powinna poinformować o tym swojego lekarza, ze względu na fakt, iż wiele z objawów niedoboru żelaza może być przypisywana innym schorzeniom i znacznie wydłużyć czas diagnostyki lub też zbagatelizowana i przypisana np. przemęczeniu.

Preparaty suplementacji żelaza powinny być przepisywane przez lekarza, który zaleci preparat zawierający dawkę żelaza dostosowaną do stanu danej pacjentki. Należy pamiętać, iż nadmiar żelaza jest równie groźny jak jego niedobór, a prócz dawki, duże znaczenie ma również jego przyswajalność przez organizm, dlatego też nie powinno się przyjmować preparatów zawierających żelazo bez uprzedniej konsultacji lekarskiej.

Dieta wegetariańska w ciąży - Leczenie

Odpowiednio przygotowana dieta składająca się z pokarmów bogatych w żelazo oraz zawierających Wit. C (zwiększających wchłanialność) i ograniczenia bogatych w wapń (zmniejszających wchłanialność) pozwoli na zminimalizowanie ryzyka niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz anemii. Kobiety stosujące dietę wegetariańską powinny zdawać sobie sprawę z konieczności uzupełniania żelaza w okresie menstruacji, ale przede wszystkim ciąży oraz karmienia piersią. O odpowiedni poziom tego pierwiastka powinny zadbać również w okresie starań o ciążę, co pozwoli na zminimalizowanie ubytków i łatwiejsze ich uzupełnienie podczas jej trwania.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze