Zaloguj
Reklama

Witamina K - czy niemowlęta karmione sztucznie wymagają suplementacji?

Karmienie dziecka mlekiem z butelki
Fot. ojoimages
Karmienie dziecka mlekiem z butelki
(3)
Reklama

Mieszanki mleczne modyfikowane mają skład wzbogacony w witaminy i mikroelementy w proporcjach zgodnych z zapotrzebowaniem na te substancje.

Witamina K - Objawy i przebieg

Karmienie naturalne a karmienie sztuczne

W większości przypadków karmienie sztuczne jest uważane za sposób żywienia ustępujący doskonałemu wzorcowi, jakim jest karmienie naturalne.

Tymczasem w odniesieniu do witaminy K, paradoksalnie bardziej zagrożone niedoborem są niemowlęta karmione naturalnie. Wynika to z faktu, że mleko matki jest relatywnie ubogie w witaminę K, a ponadto w przewodzie pokarmowym dzieci karmionych piersią dominuje flora bakteryjna o niewielkiej zdolności syntezy bakteryjnej witaminy K.

Współczesne, humanizowane mieszanki mleczne dla niemowląt zawierają dodatek witaminy K gwarantujący, nawet z pewnym nadmiarem, pełne pokrycie zapotrzebowania na tę witaminę. Z tego powodu niemowlęta karmione mieszankami modyfikowanymi nie wymagają dodatkowej podaży witaminy K.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W razie wątpliwości odnośnie dodatkowego podawania witaminy K skonsultuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Generalnie, zdrowe niemowlęta karmione nowoczesnymi mieszankami humanizowanymi nie wymagają dodatkowego podawania witaminy K, ale taka suplementacja może być konieczna w przypadku pewnych stanów chorobowych. Ostateczną dawkę witaminy K powinien wyznaczyć lekarz.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Zalecenia Zespołu Ekspertów. Przewodnicząca: Doc dr hab. n. med. Anna Dobrzańska - Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii "Standardy Medyczne" numer 1/2007.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze