Zaloguj
Reklama

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, probiotyki

Jelita, układ pokarmowy
Fot. Panthermedia
Jelita, układ pokarmowy
(5)
Reklama

Prebiotyki, czyli nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany, poprzez swój korzystny wpływ na układ immunologiczny jelit mogą być przydatne w leczeniu przewlekłych nieswoistych zapaleń jelit, takich jak choroba Crohna czy colitis ulcerosa.

Objawy i przebieg choroby leśniowskiego-crohna

Odnośnie stosowania prebiotyków w chorobie Crohna istnieje bardzo mało doniesień, ale jedna praca opublikowana w roku 2006 sugeruje możliwość wykorzystania tych substancji u pacjentów w ostrej fazie choroby Crohna. Cytowana praca opisywała 15 pacjentów z chorobą Crohna, u których przez 3 tygodnie podawano codziennie po 15 g fruktooligosacharydów (FOS). Efektem był znaczący spadek aktywności choroby, połączony ze zwiększeniem odsetka bifidobakterii w kale i mierzalnymi zmianami w zakresie układu immunologicznego (zwłaszcza interleukiny 10).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę leśniowskiego-crohna

Ponieważ cytowana powyżej praca jest zaledwie pierwszym doniesieniem, a do tego nie była prowadzona metodą podwójnie ślepej próby kontrolowanej placebo, jej wyniki należy traktować z dużą ostrożnością. Wymaga ona potwierdzenia w odpowiednio zaplanowanych badaniach na większej grupie pacjentów. Na dzień dzisiejszy nie ma wskazań do rutynowego rekomendowania prebiotyków pacjentom z chorobą Crohna.

Leczenie choroby leśniowskiego-crohna

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Probiotics and prebiotics in chronic inflammatory bowel disease" Ewaschuk J.B., Dieleman L.A. World Journal of Gastroenterology 2006 October 7; 12(37): 5941-5950.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze