Zaloguj
Reklama

Zaparcia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, prebiotyki

Tabletki
Fot. Pantherstock
Tabletki
(5)
Reklama

Prebiotyki to nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany, najczęściej frukto- i galaktooligosacharydy, których korzystne działanie biologiczne polega na stymulowaniu wzrostu określonych typów bakterii jelitowych.

Objawy i przebieg zaparć

Dzieci karmione piersią lub mieszankami mlecznymi z prebiotykiem GOS/FOS (np. linie Bebiko i Bebilon) wydalają stolce o nieco luźniejszej konsystencji. Nie jest to biegunka, a stan ten nie zaburza wchłaniania jelitowego. Jest to zjawisko fizjologiczne, znane każdej matce karmiącej piersią, które zasadniczo jest korzystne zdrowotnie, ponieważ zmniejsza ryzyko rozwoju zaparć.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zaparcia

Oddawanie nieco luźniejszych stolców przez dziecko karmione mlekiem z prebiotykami jest zjawiskiem fizjologicznym. Ta cecha prebiotyków może być wykorzystywana w profilaktyce, a nawet leczeniu zaparć.

U dziecka z tendencją do zaparć zmiana mleka na mieszankę z prebiotykami może wystarczyć do opanowania zatwardzenia. Często możliwe jest wtedy odstawienie leczenia laktulozą, która zresztą jako niestrawialny oligosacharyd też w gruncie rzeczy jest chemicznie formą prebiotyku.

Leczenie zaparć

W leczeniu domowym dziecka z tendencją do zaparć dopuszczalna jest samodzielna zmiana mleka na odpowiednią do wieku mieszankę dla niemowląt zawierającą prebiotyk (na polskim rynku - Bebiko, Bebilon). Rozluźnienie stolców u dziecka żywionego mlekiem z prebiotykiem jest zwykle zjawiskiem fizjologicznym, oczywiście pod warunkiem, że nie jest to nagłe ich rozluźnienie połączone z innymi niepokojącymi objawami - w takiej syuacji należy zasięgnąć pomocy lekarskiej.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze