Zaloguj
Reklama

Żelazo w mieszankach dla zdrowych niemowląt

Karmienie dziecka mlekiem z butelki
Fot. ojoimages
Karmienie dziecka mlekiem z butelki
(4)
Reklama

Żelazo jest mikroelementem mającym duże znaczenie w prawidłowym rozwoju niemowlęcia i małego dziecka. Niedobór żelaza powoduje powstanie niedokrwistości (anemii) i opóźnia rozwój psychoruchowy dziecka.

Żelazo - Objawy i przebieg

Z opisanych powyżej przyczyn większość producentów mieszanek dla niemowląt poświęca dużą uwagę wzbogaceniu mleka modyfikowanego dla niemowląt w związki żelaza. Zalecenia opublikowane w roku 1981 wyznaczały jako minimalny zalecany poziom zawartości żelaza w mleku dla niemowląt - poziom 1 mg na każde 100 kcal mieszanki. Aktualne dane sugerują, że takie stężenie żelaza w mieszance może być zbyt wysokie dla niemowląt nie będących w grupie ryzyka anemii z niedoboru żelaza (np. wcześniaki lub dzieci urodzone przez matki mające dużą anemię w ciąży).

Aktualne zalecenia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) obniżyły minimalną zawartość żelaza w mleku dla niemowląt do 0,3 mg na każde 100 kcal mieszanki, ale maksymalna dopuszczalna dawka to nadal 1,3 mg/100 kcal dla mieszanek na bazie mleka krowiego i 2,0 mg/100 kcal dla mieszanek sojowych. Uwaga! 100 kcal mieszanki to nie jest 100 ml. W zależności od rodzaju mleka 100 ml to od 60 do 70 kcal.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Większość dzieci urodzonych o czasie i żywionych naturalnie lub w oparciu o nowoczesne mieszanki modyfikowane nie wymaga dodatkowego podawania żelaza. W przypadku wątpliwości w tym zakresie skonsultuj się z lekarzem, który oceni czy dziecko jest w grupie ryzyka niedoboru żelaza lub ewentualnie zleci badania stężenia żelaza i ferrytyny we krwi dziecka.

Żelazo - Leczenie

Nadmierne spożycie żelaza przez dziecko może być tak samo szkodliwe jak jego niedobór. Nigdy nie stosuj preparatów żelaza lub mieszanek dodatkowo wzbogacanych w żelazo bez konsultacji z lekarzem.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Koletzko B. i wsp.: Global standard for the composition of infant formula: recommendations of an ESPGHAN coordinated international expert group. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, November 2005; 41: 584-599.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze