Zaloguj
Reklama

Karmienie w pierwszych miesiącach życia

Sen u niemowlaka
Fot. panthermedia
Sen u niemowlaka
(4)
Karmienie w pierwszych miesiącach życia
Reklama

Karmienie w pierwszych miesiącach życia odgrywa bardzo ważną rolę. Najlepiej jeśli mama karmi swoją pociechę mlekiem z piersi przez około sześć miesięcy. Pediatrzy zalecają jednak by karmić jak najdłużej, nawet do 3-go roku życia. Mleko matki jest niezastąpionym źródłem wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju witamin, minerałów, składników odżywczych oraz przeciwciał. Stanowi także najzdrowszy dla naszej pociechy napój (nie jest konieczne włączanie dodatkowego picia).

Zaraz po porodzie gdy dziecko uczy się ssać pokarm z piersi, mamy są bardzo zestresowane, zmęczone i niespokojne. Ten stan przenosi się na dziecko, które zamiast jeść, nieustannie płacze, gdyż jest głodne. To doprowadza do problemów z laktacją. Na tym etapie wiele mam poddaje się i włącza karmienie mieszane bądź przechodzi na karmienie tylko i wyłącznie z butelki. Jest to bardzo złe podejście. Młode mamy nie powinny się zniechęcać, jeśli nie wiedzą jak dostawić dziecko do piersi i pobudzić laktację powinny zwrócić się o pomoc do pediatry, położnej czy specjalisty od laktacji.

Karmienie w pierwszych miesiącach życia - Objawy i przebieg

Pierwsze miesiące życia naszej pociechy a karmienie

Zaraz po porodzie kobieta czuje się zmęczona, obolała i bardzo zestresowana. Jest świadoma, że czeka ją bardzo dużo obowiązków. W pierwszych miesiącach, zamiast koncentrować się na czystości w domu, wyprasowanych ciuszkach i przyjmowaniu gości kobieta powinna skupić się tylko i wyłącznie na tym by mieć dużo pokarmu i karmić dziecko mlekiem z piersi. Niektóre dzieci uczą się ssać pierś bardzo szybko, innym potrzeba więcej czasu. Nie powinnyśmy się zatem zniechęcać.     

Pierwszy miesiąc jest dla większości mam najtrudniejszy. By pobudzić wytwarzanie pokarmu, potrzebne jest tylko ssące dziecko. Początkowo ma on gęstą konsystencję brązowego koloru (jest to tzw. siara) z czasem zmienia się w mleko przejściowe, późnej w pokarm stały koloru białego. Dziecko ssie w tym okresie tyle ile potrzebuje i tak często jak potrzebuje. Jeśli mamy nadal zbyt dużo pokarmu można go odciągnąć laktatorem. Noworodek trenuje ssanie, a jego zapotrzebowanie na pokarm wzrasta. Wiele kobiet cały czas boi się, że ma za mało pokarmu. Jest to bardzo błędne podejście. Stres, niepokój, zmęczenie prowadzą do zaburzeń w laktacji, warto zatem ich unikać.  

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze