Żywienie
Zalety karmienia naturalnego
Karmieniem naturalnym określa się sposób żywienia niemowląt i małych dzieci wyłącznie mlekiem matki (bez dokarmiania herbatkami, wodą i sokami), który to zapewnia optymalny rozwój i stan zdrowia.
Czy mój pacjent ma zaburzenia wzrostu?
Odchylenia wartości wzrostu od normy mogą być niekiedy jedynym lub pierwszym objawem poważnej choroby endokrynologicznej, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z zagadnieniem zaburzeń wzrastania.
Biopierwiastki, pierwiastkami życia - jaką pełnią rolę w organizmie?
Biopierwiastki stanowią zaledwie około 4 procent ciężaru naszego ciała. Sterują najogólniej przemianą materii. Niedobór jak i nadmiar wywiera niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Prowadzi to do dysfunkcji organizmu co nazywamy chorobami.
Jak powinna wyglądać dieta kobiety karmiącej?
Pokarm matki dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jak również chroni je przed wieloma infekcjami.
- Reklama
Zagrożenia jakie niesie za sobą nadwaga i otyłość
Obecnie na świecie nadwagę ma miliard dorosłych osób, a otyłość ponad 300 milionów. Problem z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej dotyczy również coraz większej liczby mieszkańców Polski.
Coraz więcej dzieci zmaga się z nadwagą i otyłością
Otyłość jest kluczowym problemem zdrowotnym społeczeństwa, zwany „epidemią XX wieku”, stale wzrastającym. Nadwaga i otyłość zdaniem wielu autorów jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży.
Kiedy przestać karmić dziecko piersią?
Wiele karmiących mam zadaje sobie pytanie - kiedy przestać karmić piersią?
Co wiesz o mleku, które dajesz swojemu dziecku?
Na co należy zwracać uwagę wybierając mleko?
Drugie śniadanie - o czym musisz pamiętać
Czy polscy uczniowie jedzą drugie śniadanie? Jak przygotować zdrowe i pożywne przekąski?
Dobroczynny wpływ kwasu DHA
Kwas DHA wzmacnia mózg, wzrok, odporność i kości oraz zmniejsza ryzyko astmy, alergii i przedwczesnego porodu. Niestety kobiety w ciąży, karmiące i dzieci, dla których jest on szczególnie ważny, mają znaczące niedobory tego kwasu.
- Reklama
Jak krok po kroku rozszerzać dietę dziecka?
Ponad 6 tysięcy mam wskazało 3 główne zagadnienia, które stanowiły dla nich największą trudność.
Błędy żywieniowe
Zachowania zdrowotne są elementem stylu życia człowieka i determinują jego zdrowie. Istnieje wiele dowodów na to, że zbilansowana dieta sprzyja optymalnemu zdrowiu oraz rozwojowi fizycznemu i intelektualnemu w dzieciństwie i młodości.
Pamiętaj o pożywnym śniadaniu!
Poranek to taka pora dnia kiedy, w krótkim czasie musimy wykonać wiele czynności. Często nie mamy czasu na przygotowanie i zjedzenie wartościowego posiłku. Jednak musimy pamiętać, że warto w porannym pośpiechu wygospodarować kilka minut na śniadanie, które przez dietetyków jest nazywane najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
LCPUFA (DHA, AA) w żywieniu niemowląt i małych dzieci
Tłuszcz jest głównym składnikiem energetycznym diety. Stanowi źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz ułatwia wchłanianie składników rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina A, D, E i K.
DHA w żywieniu kobiet w ciąży, podczas laktacji i żywieniu niemowląt i małych dzieci
Podstawowym źródłem składników odżywczych powinna być właściwie zbilansowana dieta, a stosowanie suplementów należy rozważyć w szczególnych sytuacjach, gdy pożywienie nie jest w stanie zaspokoić codziennego zapotrzebowania na składniki mineralne, witaminy lub inne substancje wykazujące efekt odżywczy czy fizjologiczny [2].
Co mamy wiedzą o wapniu i witaminie D w diecie najmłodszych dzieci?
Czy mamy, które najczęściej podejmują decyzje dotyczące menu dziecka, wiedzą, jak zapewnić mu odpowiednią ilość wapnia i witaminy D, tak ważnych dla małego organizmu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, marka Bebiko Junior zleciła wykonanie ogólnopolskiego badania świadomości mam na temat podaży wapnia i witaminy D w diecie dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia. Przedstawiamy jego wyniki.
Dekalog żywienia małego dziecka w żłobku i w domu
1000 pierwszych dni dla zdrowia w polskich żłobkach
Pyszności dla malucha od rana do wieczora
Kiedy dziecko rośnie, jego potrzeby żywieniowe rosną razem z nim. Dla prawidłowego rozwoju malucha konieczna jest pełnowartościowa dieta złożona z 4 - 5 posiłków dziennie. Znaczenie ma każdy posiłek, a nawet każdy jego składnik. Zobacz, jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis dziecka.
Dieta dziecka po 12. miesiącu życia
Świętowanie pierwszych urodzin dziecka to ważny moment dla całej rodziny. Maluch w ciągu ostatniego roku bardzo się zmienił. Jest bardzo ruchliwy, a w związku z tym potrzebuje urozmaiconego jadłospisu, który da mu energię do poznawania świata. Komponując zdrowe menu dla dziecka pamiętaj, że jego organizm jest wciąż niedojrzały.
Wiosenne przekąski dla najmłodszych
Kiedy dziecko odczuwa głód między posiłkami, dobrze jest dać mu smaczną przekąskę. Najlepszymi z nich są te, które zapewnią maluchom dodatkową energię i składniki odżywcze, a przy tym są nadal naturalne.