Zaloguj
Reklama

Kolka niemowlęca: przyczyny, zasady postępowania

Zdrowie dziecka
Fot. medforum
Zdrowie dziecka
(4)

Podsumowanie wiadomości o przyczynach kolki jelitowej, różnicowaniu jej objawów z innymi stanami chorobowymi i zasadach postępowania z niemowlęciem mającym kolkę jelitową.

Reklama

Przyczyny kolki jelitowej, obraz kliniczny

Kolka niemowlęca jest zaburzeniem często występującym u niemowląt, z typowym nasileniem objawów w okresie od 3 tygodnia do 3 miesiąca życia. Szacuje się, że kolka niemowlęca występuje średnio u prawie 30% niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Objawy pojawiają się najczęściej po południu i wieczorem, przeważnie o tej samej porze u danego dziecka. Obraz kolki jelitowej polega na napadowym niepokoju i długotrwałym (nawet 3 godziny i dłużej) płaczu z podkurczaniem nóżek i zwiększeniem ilości gazów jelitowych. Często towarzyszą trudności w oddawaniu stolca.

Przyczyny objawów określanych ogólnie jako kolka mogą być bardzo różnorodne.

Wśród tych przyczyn wymienia się między innymi:

 • zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego wynikające z jego niedojrzałości
 • nieprawidłową technikę karmienia, łapczywe picie, połykanie nadmiaru gazów
 • nietolerancję laktozy
 • alergię na białka mleka krowiego
 • zaburzenia homeostazy gazów jelitowych
 • stany lękowe matki i inne czynniki środowiskowe

Z punktu widzenia praktyki lekarskiej najważniejsza wydaje się czujność, aby pod maską "zwykłych kolek" nie przeoczyć poważnej choroby objawiającej się napadowym płaczem i niepokojem dziecka (np. wgłobienie jelit, lub zespół Westa).

Metody leczenia kolek jelitowych

Publikacje naukowe oceniające skuteczność różnego rodzaju interwencji mających łagodzić objawy kolki podkreślają, że znamienną skuteczność wykazują przede wszystkim interwencje dietetyczne, takie jak eliminacja z diety dziecka lub matki karmiącej białek mleka krowiego. Podkreśla się, jednak, że poprawę przynoszą hydrolizaty białkowe wysokiego stopnia, ale nie mieszanki sojowe. Wydaje się, że znaczenie eliminacji białek mleka jest większe niż znaczenie eliminacji laktozy.

Skuteczną metodą postępowania okazuje się też ograniczenie narażenia dziecka na bodźce zewnętrzne i pozostawienie go w spokoju podczas płaczu. W kontrolowanych badaniach klinicznych nie pomagało natomiast noszenie dziecka, huśtanie, przytulanie czy stosowanie wibracji.

fot. panthermedia

Część badań potwierdza skuteczność tradycyjnych metod leczenia kolek, takich jak stosowanie herbatek ziołowych zawierających ekstrakty kopru i/lub mięty. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wykazano jednoznacznie skuteczności preparatów mających zmniejszać ilość gazów jelitowych. Pomocna może być natomiast terapia niektórymi lekami normalizującymi czynność przewodu pokarmowego, ale są one dostępne tylko na receptę i decyzję o ich włączeniu musi podjąć lekarz.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1) Ryżko J., Socha J. (red.) "Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego u dzieci i młodzieży" PZWL, Warszawa 2004.
  2) Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998
  3) "Choroby czynnościowe przewodu pokarmowego. Wytyczne Rzymskie III" Opracowanie w języku polskim: Medycyna Praktyczna, wydanie specjalne 8/2007.
  4) Szajewska H: Kolka niemowlęca - interwencje lecznicze. Standardy Medyczne 2003, 5 (suplement), 116-119.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze