Porady specjalisty z kategorii: Mama po godzinach
Homeostaza mikroflory jelitowej człowieka a zażywanie probiotyków?
Jelito człowieka zawiera bardzo bogatą i zróżnicowaną florę bakteryjną. Znajduje się w nim ponad 1000 gatunków bakterii. Zdrowa osoba ma bardzo zrównoważony skład flory bakteryjnej z dużą ilością mikroorganizmów nieszkodliwych dla zdrowia. Na skutek zażywania leków, radioterapii, silnego stresu, różnych chorób (bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych) czy błędów żywieniowych skład naszej flory jelitowej ulega zmianom.Konsekwencją tego stanu jest zaburzenie systemu homeostazy organizmu pacjenta co może prowadzić do poważnych schorzeń.Wykazano, iż szczególnie korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszej mikroflory jelitowej mają probiotyki. Stosowane są one nie tylko u dzieci ale także u osób dorosłych w różnych problemach z układem pokarmowym (zwłaszcza podczas antybiotykoterapii). Dodawane są coraz częściej do diety także w innych sytuacjach np. podczas zatrucia, biegunki czy w podróży. Co wiemy o probiotykach? Kiedy należy je stosować? W jaki sposób działają korzystnie na naszą mikroflorę jelitową?
Migrena u dziecka - objawy, jak zapobiec
Migrena to dość częsta przyczyna napadowych bólów głowy u dzieci i młodzieży – w Polsce dotyczy ok. 4,4% dzieci. Bóle są napadowe, zwykle obustronne, towarzyszy im najczęściej światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, smaki, nudności, wymioty. Czynnikami wywołującymi ból głowy mogą być stres w szkole, w domu; hałas; a nawet telewizja, gry komputerowe, światła na dyskotece, głód. Nie można zapomnieć o pokarmach, które mogą być czynnikami inicjującymi ból – czekolada, owoce cytrusowe, ser żółty, coca cola.
Czy e-papieros uzależnia?
E- papieros, inaczej papieros elektroniczny jest dziś bardzo popularny dla osób w każdym przedziale wiekowym. Wyglądem przypomina długopis bądź pióro, może mieć różne kolory a co ważne smakować tak jak tego będziemy chcieli.
Progeria - przedwczesna starość - objawy, leczenie progerii
Progeria z języka greckiego oznacza „przedwczesną starość”. Jest to choroba genetyczna, która po raz pierwszy została opisana w 1886 roku przez Jonathana Hutchinsona po czym opisał ją Hastings Gilford. Choroba ta spotykana jest niesłychanie rzadko. Charakteryzuje się bardzo szybko postępującym procesem starzenia organizmu. Osoby nią dotknięte żyją około 13 lat i mają charakterystyczny dla tej choroby wygląd.
- Reklama
Przyczyny zmęczenia i senności - skąd się biorą, jak z nimi walczyć? Czy są niebezpieczne?
Czym jest zmęczenie a czym chorobowe przyczyny zmęczenia?Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, relaksu, odprężenia oraz niezbędnych składników odżywczych, ich brak może spowodować rozregulowanie prawidłowej pracy organizmu a nawet chorobę.Zmęczenie to sytuacja, która powstaje na skutek braku rezerw energetycznych. Uniemożliwia nam najczęściej kontynuację pracy, powoduje senność, problemy z koncentracją, zmęczenie i wiele innych. Nie jest to w większości przypadków stan chorobowy.Znane są jednak chorobowe przyczyny zmęczenia, wśród których wymieniamy: choroby płuc, zapalenie wątroby, bezsenność, białaczkę, przewlekłą niewydolność lewej komory serca, nowotwór i wiele innych. Zatem nigdy nie można bagatelizować zmęczenia. Warto zawsze skonsultować się z lekarzem i udać na badania.
Stres - objawy, diagnoza, leczenie
Admirał Nelson mawiał, że dla chorego żeglarza najwłaściwszym lekarstwem jest odpoczynek pod rozłożystym dębem. Nie wspominał jednak nigdy jak znaleźć drzewo na pełnym morzu. Dziś, dzięki wiedzy o technikach relaksacyjnych, okazuje się możliwe zastosowanie do rady admirała bez względu na miejsce, w jakim się znajdujemy.
Niedobór żelaza - jak możesz go stwierdzić?
Metody diagnostyczne wykorzystywane w ocenie poziomu żelaza w organizmie oraz objawy sugerujące jego niedobór.
Witamina K - jakie są preparaty do podawania doustnego?
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii, wszystkie niemowlęta karmione naturalnie w wieku od 2 tygodni do 3 miesięcy powinny otrzymywać dodatkowo witaminę K w postaci doustnej.
Przeciwciała anty-HBe: wynik dodatni
Anty-HBe to oznaczenie przeciwciał przeciwko antygenowi rdzeniowemu "e" wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV).
Plastry antykoncepcyjne - jak stosować?
Nowoczesna metoda antykoncepcyjna pod postacią plastrów uwalniających hormony.
- Reklama
Niedostateczne nawilżanie pochwy
Zaburzenia prawidłowego nawilżania pochwy stwarzające problemy z odbyciem stosunku płciowego.
Zatrucie doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi
Cukrzyca typu 2 jest częstą chorobą ludzi dorosłych. Wielu pacjentów stosuje regularnie doustne leki przeciwcukrzycowe. Z tego powodu są to leki często znajdujące się w domu i mogące być przyczyną ciężkich zatruć u dzieci.
Celiakia - testy serologiczne do samodzielnego wykonywania
Badania przesiewowe w kierunku celiakii polegają na oznaczaniu w surowicy specyficznych przeciwciał EMA lub TTG. Wymaga to wyspecjalizowanych laboratoriów do których wysyła się próbki krwi.
Obniżenie ścian pochwy
Obniżenie przedniej i/lub tylnej ściany pochwy.
Celiakia - jak długo stosować dietę bezglutenową?
Celiakia jest schorzeniem o podłożu genetycznym, cechującym się nietolerancją glutenu, białkowego składnika otoczek 4 podstawowych zbóż europejskich.
Dieta bezglutenowa - czy konieczna jest dodatkowa eliminacja laktozy?
Istnieją dwa podstawowe wskazania do włączenia diety bezglutenowej: potwierdzona celiakia oraz potwierdzona alergia na gluten. W praktyce, oprócz zalecenia diety bezglutenowej, często spotyka się sugestie dodatkowego wyeliminowania z diety mleka, lub przynajmniej samej laktozy.
Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą - pierwsza pomoc
Żmija zygzakowata (Vipera berus) jest jadowitym wężem zamieszkującym niemal całą Europę, w tym znaczne tereny Polski. Nie jest gatunkiem agresywnym, ani też bardzo jadowitym, ale jej ukąszenie może być groźne dla dzieci.
Zatrucie czerwonymi jagodami konwalii
Konwalia majowa jest popularną w naszym kraju dziko rosnącą rośliną. Kwitnie w maju i czerwcu, a owocuje w sierpniu i wrześniu dając bardzo ładne owoce: czerwone jagody. Wygląd tych owoców sprawia, że mogą one zostać spożyte przez małe dzieci nieświadome zagrożenia zatruciem. Trujące są zresztą wszystkie części rośliny – także kwiaty i liście.
Powrót płodności po ciąży
Powrót owulacji po ciąży.
Powrót miesiączki po porodzie
Pojawienie się pierwszego krwawienia miesiączkowego po porodzie.