Zaloguj
Reklama

Suchość pochwy

Kobieta
Fot. ojoimages
Kobieta
(4)
Reklama

Zaburzenia prawidłowego nawilżania pochwy stwarzające problemy z odbyciem stosunku płciowego.

Suchość pochwy - Objawy i przebieg

Suchość pochwy jest bardzo uciążliwą dolegliwością dotykającą najczęściej kobiety w okresie menopauzy, ale nie tylko. Za odpowiednie nawilżenie pochwy odpowiedzialne są wytwarzane przez jajniki estrogeny. Wraz z wiekiem i wygasaniem czynności jajników poziom estrogenów spada, co może wywoływać uczucie suchości pochwy. Podczas podniecenia mózg otrzymuje sygnał o konieczności rozpoczęcia nawilżania. Zaburzenia takiego przekazu na skutek np.:

1. Czynników psychicznych,

2. Emocjonalnych,

3. Zmian hormonalnych i innych, mogą skutkować niedostatecznym wytwarzaniem śluzu w pochwie.

Skutkiem niedostatecznego nawilżenia mogą być trudności z odbyciem stosunku seksualnego, ból podczas stosunku, jak również otarcia i uszkodzenia naskórka krocza czy też błony śluzowej pochwy. Takie urazy sprzyjają infekcjom zarówno wirusowym jak i bakteryjnym. Niedostateczna ilość wydzieliny pochwowej może być skutkiem przyjmowania niektórych hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, innych leków hormonalnych, leków antyalergicznych, leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi i innych.

Istotne znaczenie ma także stan psychiczny i emocjonalny. Jeżeli zbliżeniu towarzyszy stres, uczucie lęku, niechęć do współżycia, niedostateczny czas gry wstępnej, zmęczenie wówczas może pojawić się problem z osiągnięciem podniecenia oraz prawidłowym nawilżeniem pochwy podczas stosunku płciowego.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku, gdy suchość pochwy staje się uciążliwa, utrudniające lub uniemożliwiająca odbycie stosunku płciowego należy zgłosić się do lekarza. Porady lekarskiej należy zasięgnąć również wtedy, gdy pojawią się inne współistniejące dolegliwości jak np. swędzenie, nadmierna wrażliwość na dotyk, podrażnienie, zapalenie, krwawienie i ból w okolicach pochwy i sromu.

Suchość pochwy - Leczenie

Aby uniknąć nieprzyjemnych doznań związanych z uczuciem suchości pochwy można zastosować żele nawilżające (lubryfikanty) dostępne w aptekach bez recepty lub prezerwatywy ze środkiem nawilżającym. Pozwolą one nie tylko na bezbolesne odbycie stosunku, ale również mogą zwiększać doznania seksualne podczas współżycia obojgu partnerom. Żele mogą być stosowane wielokrotnie w zależności od indywidualnych potrzeb.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze