Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od e-papierosa

Papierosy elektroniczne
Fot. medforum
Papierosy elektroniczne
(4)
Uzależnienie od e-papierosa
Reklama

E- papieros, inaczej papieros elektroniczny jest dziś bardzo popularny dla osób w każdym przedziale wiekowym. Wyglądem przypomina długopis bądź pióro, może mieć różne kolory a co ważne smakować tak jak tego będziemy chcieli.

Uzależnienie od e-papierosa - Objawy i przebieg

Można go dostać tak naprawdę wszędzie i używać wszędzie. Głównym zadaniem e-papierosów miało być ograniczanie palenia papierosów tradycyjnych a w konsekwencji rzucenie tego niebezpiecznego nałogu. Przy czym twierdzono, iż ilości zażywanej nikotyny w odniesieniu do e-papierosów jest o wiele niższa niż w przypadku papierosów tradycyjnych.

Czy aby na pewno e-papieros nie jest szkodliwy dla zdrowia, nie uzależnia a prowadzi do porzucenia niebezpiecznego nałogu? Do dziś trwają dyskusje na ten temat i nie ulega wątpliwości, że konieczne są dalsze badania naukowe na dużych grupach ludzi.

E- papierosy miały stanowić rozwiązanie dla osób palących nałogowo bądź bardzo dużo zwykłe papierosy. Ich zadaniem było stopniowe zmniejszanie nałogu aż do całkowitego go porzucenia. W skład e- papierosa wchodzi: glikol propylenowy, woda, nikotyna różnego rodzaju substancje smakowe Nie ulega wątpliwości, iż skład papierosów elektronicznych powinien być bardzo szczegółowo badany w firmach chemicznych czy farmaceutycznych, szczegółowo opisywany oraz dostępny dla klienta. Producenci starają się przekonywać, iż skład tego płynu (liqidu) jest całkowicie nieszkodliwy dla palacza oraz jego otoczenia a ilość nikotyny dostarczana płucom jest 5-cio krotnie niższa aniżeli w przypadku zwykłych papierosów. Nie podają jednak, iż nikotyna jest środkiem bardzo silnie i długotrwale uzależniającym. Okazuje się, iż używanie e- papierosów nie prowadzi do rzucenia palenia a jedynie do kolejnego uzależnienia.

Co więcej nie wiemy jaki wpływ ma na nasze zdrowie i życie podgrzewana nikotyna i czy aby na pewno wdychane przez nas substancje są zdrowe. Widomo także, iż na rynku dostane są e- papierosy niewiadomego pochodzenia, co wskazuje jednocześnie na nieznany skład płynu, który zawierają. E-papierosy szkodliwe Już dziś wiemy, iż papierosy elektroniczne nie posiadają dokładnego opisu składu płynu, który zawierają oraz oznakowania. Są szkodliwe i niebezpieczne dla człowieka tak samo jak papierosy zwykłe, choć pojawiły się głosy, iż nawet bardziej. Nikotyna wchodząca w skład e- papierosów występuje z innymi związkami a ten skład przez nas wdychany, nie jest dokładnie zbadany. Nie wiadomo jaki ma wpływ na nasze zdrowie, życie oraz środowisko. Poziom stężenie nikotyny w e-papierosach jest bardzo wysoki a co ważne palacz zaciąga nieznana dla siebie ilość. Oczywiście e- papierosy mogą być wyposażone w ograniczniki zaciągnięć ale palacz może zaciągać i tak, tak często jak chce.

Okazało się, iż podgrzewane substancje smoliste obecne w płynie są niebezpieczne i szkodliwe dla naszego organizmu oraz środowiska. Przedstawione wnioski wskazują na to, iż e-papierosy nie są rozwiązaniem dla osób chcących ograniczyć a nawet rzucić palenie. Warto skorzystać ze środków dostępnych w aptekach a co ważne sprawdzonych.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze