Zaloguj
Reklama

Powrót miesiączki po porodzie

Autorzy: Redakcja
Niedowierzanie, radość u młodych ludzi
Fot. Shutterstock
Niedowierzanie, radość u młodych ludzi
(4)
Reklama

Pojawienie się pierwszego krwawienia miesiączkowego po porodzie.

Powrót miesiączki po porodzie - Objawy i przebieg

Brak miesiączki u kobiet po porodzie jest wynikiem wydzielania przez organizm w okresie połogu hormonu zwanego prolaktyną odpowiedzialnego za proces laktacji. Wydzielana podczas karmienia piersią prolaktyna powoduje hamowanie dojrzewania komórki jajowej oraz owulacji a tym samym opóźnia pojawienie się miesiączki.

U kobiet karmiących piersią powrót krwawień miesiączkowych następuje więc znacznie później aniżeli u kobiet karmiących swoje dziecko pokarmem sztucznym.

Kobiety karmiące piersią mogą spodziewać się pierwszego krwawienia miesiączkowego po zakończeniu karmienia lub też w przypadku, gdy karmienie nie jest już tak częste.

W miarę wzrostu dziecka, potrzebuje ono już nie tylko mleka matki, ale również innych pokarmów, co wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości karmień. Wówczas może powrócić płodność i pojawić się miesiączka. Jeżeli kobieta nie karmi piersią wówczas miesiączka pojawia się najczęściej w 6-8 tygodniu po porodzie czyli po okresie połogu. Mogą jednak pojawiać się pewne rozbieżności w czasie jaki i intensywności krwawienia i jest to sprawa indywidualna.

Czasami, u niektórych kobiet występuje jednorazowe krwawienie około 6-8 tygodnia po porodzie, natomiast właściwa miesiączka pojawia się kilka tygodni lub miesięcy później w zależności od sposobu karmienia dziecka. Nie stanowi to jednak żadnej patologii.

Pierwsze miesiączki po porodzie mogą być bardziej obfite, ale z reguły są one mniej bolesne. Pojawienie się miesiączki nie ma wpływu na ilość lub rodzaj wytwarzanego pokarmu. Na czas pojawienia się pierwszej miesiączki nie ma wpływu sposób ukończenia ciąży.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Obfite, nagłe krwawienie z dróg rodnych szczególnie, gdy jest ono połączone z innymi objawami jak np. ogólne osłabienie organizmu, gorączka, ból brzucha i inne, i wystąpiło w pierwszym miesiącu po porodzie, najprawdopodobniej nie jest krwawieniem miesiączkowym. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem aby ustalić przyczynę nagłego krwawienia.

Powrót miesiączki po porodzie - Leczenie

Aby pierwsza miesiączka nie była zaskoczeniem niezbędna jest znajomość podstawowych zmian zachodzących w organizmie w okresie połogu. Najważniejsze by pamiętać o tym, iż brak miesiączki po porodzie nie oznacza, że nie można zajść w ciążę.

Brak krwawienia miesiączkowego nie jest równoznaczne z brakiem owulacji.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze