Zaloguj
Reklama

Przeciwciała anty-HBe - co oznacza wynik dodatni?

Próbówka z krwią
Fot. ojoimages
Próbówka z krwią
(3)
Reklama

Anty-HBe to oznaczenie przeciwciał przeciwko antygenowi rdzeniowemu "e" wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV).

Przeciwciała anty-HBe - Objawy i przebieg

Dodatni wynik anty-HBe jest jednoznacznym dowodem przebytego zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B. Pomimo tego, fakt występowania u pacjenta dodatniego wyniku anty-HBe jest zasadniczo objawem dość pozytywnym, ponieważ w większości przypadków świadczy o prawidłowej, skutecznej reakcji układu odpornościowego, prowadzącej do stopniowej eliminacji wirusa. Jeżeli pacjent HBs-dodatni wytwarza przeciwciała anty-HBe, oznacza to, że dokonuje on tzw. serokonwersji w układzie "e", czyli jest w stanie zahamować namnażanie się wirusa. Powinno temu towarzyszyć zniknięcie z krwi antygenu HBe.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Przeciwciała anty-HBe powinny być oznaczane wyłącznie na zlecenie lekarza, który dokona następnie interpretacji wyniku w aspekcie całokształtu obrazu klinicznego pacjenta i w łączności z wynikami innych badań serologicznych.

Przeciwciała anty-HBe - Leczenie

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze