Przepuklina pachwinowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Przepuklina pachwinowa jest to przemieszczenie części zawartości jamy brzusznej przez pierścień pachwinowy powierzchowny.
Objawy i przebieg przepukliny pachwinowej
Przepukliny są częstym zjawiskiem u wcześniaków. U około co drugiego wcześniaka płci męskiej i u co 20 wcześniaka płci żeńskiej z masą urodzeniową poniżej 1000g rozwijają się przed upływem 3 miesiąca życia przepukliny pachwinowe (w 50% obustronne). Przepukliny te zdarzają się też u dzieci donoszonych – częściej u chłopców, zwykle po prawej stronie. Przepuklina ta ujawnia się w postaci miękkiego guza w pachwinie lub w mosznie. Guz powiększa się gdy dziecko płacze oraz gdy trzyma się je w pozycji pionowej, natomiast w czasie snu guz znika samoistnie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć przepuklinę pachwinowej
Stanem wymagającym pilnej pomocy lekarskiej jest uwięźnięcie przepukliny – objawia się:
Leczenie przepukliny pachwinowej
Leczenia domowego nie ma. Każdy przypadek przepukliny pachwinowej wymaga konsultacji chirurga dziecięcego. Stan ten można pomylić np. z wodniakiem jądra. Leczenie operacyjne planowo wykonuje się po pierwszym roku życia. Uwięźnięta przepuklina, której nie potrafi odprowadzić lekarz, wymaga zabiegu operacyjnego w trybie pilnym.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Tabeński Z: Chirurgia dziecięca w zarysie. Śląska Akademia Medyczna. Katowice 1988.
Pfaundler L: Diagnostyka i terapia w pediatrii. Urban i Partner. Wrocław 1999
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.