Zaloguj
Reklama

Zapłodnienie po porodze

Kobieta w ciąży jedząca truskawki
Fot. ojoimages
Kobieta w ciąży jedząca truskawki
(3)
Reklama

Powrót owulacji po ciąży.

Zapłodnienie po porodze - Objawy i przebieg

Czas jaki upływa do powrotu płodności po ciąży uzależniony jest przede wszystkim od sposobu karmienia dziecka. W pewnej mierze jest to również cecha osobnicza i u każdej kobiety płodność może powrócić w innym momencie. Należy pamiętać o tym, iż brak miesiączki nie oznacza braku owulacji. Brak regularnych miesiączek nie wyklucza możliwości zajścia w ciążę.

U kobiet karmiących dziecko piersią, ze względu na duże ilości wytwarzanej prolaktyny dochodzi do zmian hormonalnych hamujących owulacje poprzez blokowanie dojrzewania komórki jajowej powodując okresową niepłodność. Nie jest to jednak regułą. Pomimo karmienia piersią może się zdarzyć, iż dojdzie do owulacji i zapłodnienia. 

Warunkiem braku owulacji w tym okresie jest bardzo efektywne, częste, na każde żądanie karmienie dziecka wyłącznie piersią, również w godzinach nocnych. W przypadku karmienia dziecka pokarmem sztucznym płodność powraca o wiele szybciej. Można się spodziewać, iż owulacja pojawi się już nawet po kilku tygodniach po porodzie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Po porodzie bardzo istotne jest badanie kontrolne, w czasie którego lekarz przeprowadzi nie tylko dokładne badanie oceniając ogólny stan organizmu i narządu rodnego, ale również jest to najodpowiedniejszy czas na przedyskutowanie z lekarzem i wybranie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów mogących sugerować ciążę należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia rozpoznania.

Zapłodnienie po porodze - Leczenie

Wszelkie naturalne metody antykoncepcji w okresie poporodowym, szczególnie podczas karmienia piersią bardzo często są zawodne. Odpowiednia obserwacja objawów płodności tj. zmiana śluzu szyjkowego i konsystencji szyjki, zmiana temperatury ciała i inne, mogą być w tym okresie bardzo trudne do sprecyzowania. i nie zawsze są one prawidłowo interpretowane.

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze