Zaloguj
Reklama

Migrena u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zapobieganie

Dziewczynka
Fot. Pantherstock
Dziewczynka
(5)
Reklama

Migrena to dość częsta przyczyna napadowych bólów głowy u dzieci i młodzieży – w Polsce dotyczy ok. 4,4% dzieci. Bóle są napadowe, zwykle obustronne, towarzyszy im najczęściej światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, smaki, nudności, wymioty. Czynnikami wywołującymi ból głowy mogą być stres w szkole, w domu; hałas; a nawet telewizja, gry komputerowe, światła na dyskotece, głód. Nie można zapomnieć o pokarmach, które mogą być czynnikami inicjującymi ból – czekolada, owoce cytrusowe, ser żółty, coca cola.

Objawy i przebieg migreny u dziecka

Napad migreny może być wywołany rożnymi czynnikami, nie zawsze da się je w prosty sposób przewidzieć i im zapobiec . Najważniejsza jest dokładna obserwacja dziecka i unikanie sytuacji w których występują napady. Trzeba zadbać o odpowiednią ilość snu i wypoczynku u dziecka. Należy wykluczyć z diety pokarmy, które są czynnikami wystąpienia bólu, jednak głodzić dziecka, głód też może być inicjatorem bólu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć migrenę u dziecka

Jeśli dojdzie już do napadu bólu dziecko należy przenieść do ciemnego, cichego pomieszczenia i już na samym początku bólu zastosować farmakoterapię. Stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. Ibuprofen), Paracetamol, pochodne ergotaminy, agonistów receptorów serotoninowych (tryptany).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Neurologia dziecięca – wybrane zagadnienia, oprac. zbior. pod red. E. Pilarskiej, Gdańsk - Akademia Medyczna, 2007

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze