Zaloguj
Reklama

Rozmaz krwi obwodowej - obniżenie liczby limfocytów

Autorzy: Redakcja
Analiza krwi w laboratorium
Fot. medforum
Analiza krwi w laboratorium
(3)
Reklama

Obniżenie liczby limfocytów w rozmazie krwi obwodowej jest nazywane limfopenią. Stan ten rozpoznajemy, gdy liczba limfocytów we krwi spada poniżej 1000 w mm3 (według jednostek SI: 1,0 x 109/l).

Obniżenie liczby limfocytów - Objawy i przebieg

Limfocytozę ocenia się zwykle podając odsetek limfocytów w liczonym ręcznie lub automatycznie rozmazie krwi obwodowej (norma: 25-40%), ale należy pamiętać, że podana w powyższej definicji bezwzględna liczba limfocytów jest ważniejsza od wartości procentowej w rozmazie. Tylko bezwzględna liczba krwinek świadczy w wiarygodny sposób o ewentualnym obniżeniu produkcji tych krwinek.

Obniżenie się bezwzględnej liczby limfocytów jest najczęściej spotykane w przebiegu przewlekłego leczenia preparatami glikokortykosterydów (Encorton, Encortolon, Solu-Medrol, Fenicort). Opisywano także przypadki limfopenii w przebiegu ciężkiego, przewlekłego stresu.

Z poważniejszych chorób mogących być przyczyną limfopenii należy wymienić białaczki i ziarnicę złośliwą.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Udokumentowane, utrzymujące się obniżenie się liczby limfocytów we krwi obwodowej do poniżej 1000 komórek w mm3 (1,0 x 109/l) wymaga konsultacji lekarskiej i pogłębienia diagnostyki. Szczególnie niepokojące jest współistnienie obniżenia się hemoglobiny lub poziomu płytek krwi oraz współistnienie innych przewlekłych objawów chorobowych.

Obniżenie liczby limfocytów - Leczenie

Leczenia domowego nie ma. Nie można opierać się na pojedynczym wyniku. W przypadku stwierdzenia patologicznego obniżenia się liczby limfocytów w badaniu krwi należy powtórzyć pobranie z dodatkową oceną rozmazu krwi obwodowej. Preferowaną metodą jest oglądanie rozmazu przez wykwalifikowanego analityka (NIE badanie automatem hematologicznym). Konieczne jest zwrócenie uwagi na wykrycie ewentualnych nietypowych form limfocytów.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Pawelski S., Maj S.: „Normy i kliniczna interpretacja badań diagnostycznych w medycynie wewnętrznej”, PZWL, Warszawa, 69-70.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze