Zaloguj
Reklama

Gorączka w połogu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Problemy z włosami
Fot. ojoimages
Problemy z włosami
(4)
Reklama

Prawidłowa temperatura ciała wynosi ok. 36,6 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura ciała wzrośnie do 37,6 - 38 stopni to możemy już mówić o gorączce, która jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Jest alarmem, że dzieje się w nim coś niedobrego.

Objawy i przebieg gorączki w połogu

W okresie połogowym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie temperatura może być nieznacznie podwyższona, co spowodowane jest nadmiernym zmęczeniem oraz odwodnieniem organizmu. Wystąpienie gorączki w następnych dobach połogu świadczy o pojawieniu się powikłań. Najczęściej wzrost temperatury wywołany jest zastojem pokarmu w piersiach. Nie stanowi zagrożenia, jeżeli po opróżnieniu piersi temperatura spada.

Jeżeli nadal się utrzymuje i występuje ból i obrzęk piersi może świadczyć o połogowym zapaleniu lub też ropniu gruczołu piersiowego. Wysoka gorączka w połogu jest również jednym z objawów zakażeń połogowych narządu rodnego tj. zapalenie błony śluzowej macicy. W przypadku nieprawidłowego gojenia się rany po nacięciu krocza lub też po cięciu cesarskim również może wystąpić podwyższona temperatura ciała.

Należy pamiętać również o tym, iż gorączka jest objawem wielu ogólnoustrojowych chorób infekcyjnych mogących pojawić się również  w okresie połogowym np. grypa, zapalenie oskrzeli, płuc i Inn.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć gorączkę w połogu

Wystąpienie znacznego wzrostu temperatury ciała w czasie połogu zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Postawienie odpowiedniej diagnozy i ewentualne wprowadzenie odpowiednio szybko adekwatnego leczenia pozwoli na ograniczenie ryzyka rozwinięcia się wielu powikłań okresu połogu.

Leczenie gorączki w połogu

Leczenie gorączki musi być przyczynowe a nie objawowe. Leczenie uzależnione jest od przyczyny jej wystąpienia i od tego, czy kobieta karmi dziecko piersią czy nie. Jeżeli kobieta karmi piersią powinna unikać przyjmowania na własną rękę leków przeciwgorączkowych ze względu na to, iż mogą one przenikać wraz z pokarmem matki do dziecka.

Najlepiej wykorzystać wówczas naturalne metody obniżenia gorączki jak np. zimne okłady, picie dużej ilości płynów i inn. Według najnowszych zaleceń kobieta nie powinna rezygnować z karmienia piersią w przypadku podwyższonej temperatury. Jeżeli dziecko nie jest karmione piersią można zażyć leki zawierające paracetamol skutecznie obniżające temperaturę ciała.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze