Zaloguj
Reklama

Astma oskrzelowa - prawidłowa technika inhalacji

Astma u dziecka
Fot. ojoimages
Astma u dziecka
(5)
Reklama

Prawidłowa technika inhalacji leku jest podstawowym warunkiem skutecznego leczenia przewlekłej astmy oskrzelowej u dzieci.

Astma oskrzelowa - Objawy i przebieg

Dobór odpowiedniego typu inhalatora został opisany w oddzielnej poradzie. Zawsze należy pamiętać o dopasowaniu inhalatora i przystawki do wieku dziecka oraz do rodzaju przepisanego preparatu (istnieją przystawki pasujące tylko do inhalatorów jednej, konkretnej firmy...).

Oprócz lekarza lub pielęgniarki w doborze zestawu do inhalacji powinien pomóc farmaceuta w aptece.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Bardzo zalecane jest, aby przy każdej wizycie w poradni demonstrować lekarzowi lub pielęgniarce sposób wykonywania inhalacji oraz opisywać swoje postępowanie z inhalatorem oraz przystawkami przed i po wykonaniu wziewów. Pozwoli to lekarzowi na ocenę prawidłowości leczenia.

Nie należy wstydzić się pytania o najprostsze szczegóły techniczne, ponieważ to właśnie „błędy techniczne” są bardzo często odpowiedzialne za niepowodzenie leczenia.

Astma oskrzelowa - Leczenie

Szacuje się, że zaledwie 1/3 pacjentów inhaluje przepisane leki wziewne w sposób całkowicie prawidłowy. Poprawna technika inhalacji leku z inhalatora ciśnieniowego (MDI) z przystawką powinna wyglądać następująco:

  1. Przed inhalacjami należy złożyć „przedłużacz” zgodnie z instrukcją i połączyć go z dozownikiem zawierającym lek.
  2. "Przedłużacz” przystawiony do ust dziecka powinien być utrzymywany w pozycji poziomej.
  3. Na kilka wdechów dziecka podaje się tylko jeden wziew jednego preparatu. Jeżeli dziecko ma zlecone po 2 wziewy preparatu na jeden raz, należy odczekać chwilę po pierwszym wziewie i dopiero po tym czasie podać drugą porcję leku.
  4. Dziecko powinno zacząć oddychać przez tubę jak najszybciej po wstrzyknięciu do niej leku.
  5. Starsze dzieci powinny się starać wstrzymać wdech na szczycie i dopiero po chwili powoli wypuszczać powietrze. Oddechy dziecka powinny być głębokie, ale wykonywane jak najwolniej.
  6. Jeżeli dziecko stosuje więcej niż jeden inhalator, ważna jest kolejność podawania leków: wziewne leki rozszerzające oskrzela (tzw. beta-mimetyki) powinny być podawane w pierwszej kolejności. Wstępne rozszerzenie oskrzeli poprawi przenikanie leków podawanych później
  7. Po inhalacjach dziecko powinno dokładnie wypłukać usta, a przystawkę należy za każdym razem delikatnie umyć z resztek proszku inhalacyjnego (zgodnie z instrukcją użytkowania przystawki).
  8. Leczenie wziewne astmy oskrzelowej musi być leczeniem przewlekłym! Nie wolno samowolnie przerywać podawania leków. Każda nieregularność w stosowaniu leków wziewnych obniża ich skuteczność.
  9. Przedłużacz do inhalacji to nie jest zabawka! Nie wolno zostawiać go dziecku - po inhalacjach musi być czyszczony i chowany do szafki z lekami.
Piśmiennictwo

Bibliografia:

Raport NHLBI/WHO „Światowa strategia rozpoznawania, leczenia i prewencji astmy”, 2002.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze