Zaloguj
Reklama

Niedobór żelaza - jak możesz go stwierdzić?

Autorzy: Dr Zofia Polska
Zakupy
Fot. panthermedia
Zakupy
(4)
Reklama

Metody diagnostyczne wykorzystywane w ocenie poziomu żelaza w organizmie oraz objawy sugerujące jego niedobór.

Niedobór żelaza - Objawy i przebieg

Niedobór żelaza jest jedną z przyczyn pojawienia się niedokrwistości i związanych z tym powikłań.

Wynikiem zbyt niskiego poziomu tego pierwiastka jest najczęściej:

  • nieprawidłowa dieta, szczególnie wegetariańska, będąca przyczyną zmniejszonej podaży żelaza nad jego popytem,
  • ciąża,
  • okres karmienia piersią, kiedy zwiększa się na niego zapotrzebowanie,
  • obfite i przedłużone miesiączki,
  • zaburzenia wchłaniania żelaza.

Do objawów mogących sugerować niedobory żelaza należą między innymi:

  • osłabienie,
  • brak koncentracji,
  • bladość skóry,
  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci.

Poziom żelaza w surowicy można sprawdzić poprzez wykonanie badania próbki krwi w laboratorium analitycznym. Należy pamiętać o tym, iż u kobiet stężenie żelaza w surowicy krwi ulega wahaniom w ciągu cyklu miesiączkowego, gdyż ma ścisły związek z pracą systemu hormonalnego.

Badania nie powinno wykonywać się w trakcie miesiączki lub kilku dni po miesiączce. Wówczas wyniki mogą być fałszywe, gdyż wartości mogą być zaniżone. Krew powinna być pobrana w godzinach rannych. Na badanie powinno się przyjść na czczo. Wartości prawidłowe poziomu żelaza w surowicy wynoszą 12-27 µmol/L (70 -150 µg/dL).

W niektórych przypadkach wykonuje się również testy oceniające gospodarkę żelaza. Ocenia się wówczas takie wskaźniki jak: całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC), procent wysycenia transferyny (TSAT), stężenie ferrytyny w surowicy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek objawu mogącego sugerować niedobór żelaza należy zgłosić się do lekarza, bądź wykonać badanie krwi na poziom żelaza. Jeżeli wyniki badań poziomu żelaza w surowicy krwi wykażą znaczne niedobory tego pierwiastka w organizmie należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Preparaty zawierające żelazo dostępne w aptekach powinny być polecane przez lekarza, ze względu na fakt, iż dawka żelaza zawarta w poszczególnych specyfikach jest różna. Powinna ona być dopasowana do otrzymanych wyników badań i stopnia niedoboru mikroelementu.

Poza tym, lekarz powinien zdiagnozować przyczynę niedoboru, ponieważ często towarzyszy on innym chorobom współistniejących jak np. choroby nerek, zakażenia bakteryjne, uszkodzenia wątroby.

Niedobór żelaza - Leczenie

Przy stwierdzonym niedoborze żelaza powinno się wzbogacić dietę o produkty zawierające największą ilość tego mikroelementu jak np. wątróbka, czerwone mięso, ryby i żółtka jaj, pieczywo razowe, płatki owsiane, rośliny strączkowe, warzywa liściaste.

Nieodpowiednia podaż tego mikroelementu jest zazwyczaj wynikiem nieodpowiednio skomponowanej diety, bogatej w produkty bogato przetworzone, sztucznie barwione czy zawierające duże ilości cukrów prostych.

Warto wiedzieć o tym, iż odpowiedni dobór produktów w codziennej diecie znacznie ogranicza ryzyko niedoboru żelaza. Należy pamiętać, że przyswajalność żelaza zwiększa spożywanie pokarmów bogatych w żelazo łącznie z produktami zawierającymi dużą ilość wit C, natomiast pokarmy bogate w wapń ją zmniejszają.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze