Porady specjalisty z kategorii: Choroby dziecka
Małopłytkowość immunologiczna u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Małopłytkowość immunologiczna (w skrócie ITP-immune thrombocytopenia), wcześniej nazywana także małopłytkowością samoistną, czy choroba Werlhofa jest jedną z najczęstszych chorób krwi występujących u dzieci. Choroba ta należy do skaz małopłytkowych - dotyczy jednego ze składników krwi – płytek (płytki=trombocyty mają kształt dysku i średnicę 2–4 µm). W schorzeniu tym dochodzi do zmniejszenia liczby płytek krwi na skutek ich niszczenia. Jak się objawia, jakie są jej przyczyny i jak się ją leczy?
Ospa wietrzna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Właśnie trwa sezon zwiększonych zachorowań na ospę wietrzną, chorobę wysoce zakaźną, rozprzestrzeniającą się drogą kropelkową. Jak się objawia i dlaczego jest groźna? Czy można zapobiec jej wystąpieniu? Czym jest półpasiec i czy może wystąpić u dzieci? Te i inne pytania zadają sobie rodzice małych dzieci, szczególnie tych uczęszczających do żłobków i przedszkoli. Zatem jak przebiega ta pozornie znana choroba?
Grzybica paznokci u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Grzybica paznokci (onychomycosis) rzadko występuje u dzieci, jednak częstotliwość występowania choroby w ostatnich latach wzrasta. Podstawą skutecznego leczenia jest dokładna ocena zmian występujących na paznokciach, wnikliwie zebrany wywiad oraz identyfikacja grzybów, które wywołały objawy. Wyróżnia się sześć typów grzybicy paznokci, jednak to jeden z nich występuje najczęściej u pacjentów pediatrycznych.
Wirusowe zapalenie płuc u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Płuca (łac. pulmo) zostały wykształcone u człowieka na skutek wzmożonego zapotrzebowania na tlen. Listkiem zarodkowym, z którego powstają jest endoderma. Płuca podobnie jak inne narządy w ludzkim organizmie są podatne na różnego rodzaju choroby. U dzieci, zwłaszcza w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, rodzice bardzo często borykają się z wirusowym zapaleniem płuc. Co powinniśmy wiedzieć o wirusowym zapaleniu płuc? Czy jest sposób na jego uniknięcie?
- Reklama
Zespół jelita drażliwego u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Najnowsze badania naukowe, potwierdzone opiniami lekarzy pediatrów wskazują, że zespół jelita drażliwego (w skrócie IBS) jest schorzeniem występującym u dzieci bardzo często. Niestety diagnoza tej choroby nie jest prosta. Nie ulega wątpliwości, że bezpośrednią jej przyczyną w przypadku dzieci jest niedojrzałość przewodu pokarmowego. Co powinniśmy wiedzieć o zespole jelita drażliwego u dzieci? Jak reagować w takiej sytuacji?
Gorączka u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Dla każdego rodzica gorączka u dziecka oznacza chorobę o podłożu wirusowym bądź bakteryjnym. Nie jest to jednak prawda. W niektórych przypadkach może to być efekt przemęczenia, silnego wzburzenia a także płaczu. Rozwój gorączki u dziecka bardzo łatwo zauważyć. Nasza pociecha nie chce jeść, bawić się, jest markotna, płaczliwa, boli ją głowa, ma szkliste oczy i czerwone policzki.O stanie podgorączkowym mówimy wtedy gdy dziecko ma wzrost ciepłoty ciała do 37,1–38°C, jeśli temperatura przekracza te wartości mówimy wtedy o gorączce. Dochodzi do niego najczęściej na skutek wtargnięcia do organizmu wirusa bądź bakterii. Układ immunologiczny dziecka rozpoznaje wroga i uruchamia cały szereg przekaźników, które podnoszą temperaturę ciała. Jest to nic innego jak naturalny mechanizm obronny. Z każdą infekcją u dziecka powinniśmy zgłosić się do pediatry. Jest to szczególnie ważne w sytuacji gdy po podaniu leków przeciwgorączkowych temperatura nie spada.
Siatkówczak - jak wykryć nowotwór, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Siatkówczak czyli inaczej retinoblastoma to nowotwór wieku dziecięcego, który wywodzi się z komórek receptorowych siatkówki. Siatkówka to specyficzna błona zlokalizowana wewnątrz gałki ocznej, która odpowiedzialna jest za odbieranie bodźców wzrokowych. Następnie bodźce te za pomocą nerwu wzrokowego przekazywane są do kory mózgowej, gdzie podlegają analizie.Retinoblastoma jest to najczęstszy nowotwór gałki ocznej wieku dziecięcego. Najczęściej rozwija się w jednym oku, rzadziej obuocznie. Średni wiek zachorowania to drugi rok życia. Czasem guz może rozwinąć się również u dorosłych. Jeśli chodzi o etiologię, czynniki dziedziczne są odpowiedzialne jedynie za ok 20% zachorowań, wówczas zmiana zwykle lokalizuje się obustronnie, w pozostałych przypadkach guz rozwija się sporadycznie. Ocenia się, że zapadalność wynosi 4-5 przypadków na milion dzieci. Rozpoznanie stawia się po przeprowadzeniu badania okulistycznego, badanie przeprowadza się w znieczuleniu po rozszerzeniu źrenicy. Pomocne jest badanie ultrasonograficzne oraz tomografia komputerowa.
Mięsak Ewinga - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Mięsak Ewinga zaliczany jest do pierwotnych nowotworów złośliwych kości, stanowi około 6% wszystkich przypadków guzów kości. Częściej rozwija się u chłopców. Wiek zachorowania to najczęściej okres nastoletni, pomiędzy 4 a 15 rokiem życia. Guz najczęściej lokalizuje się w obrębie kończyn dolnych – kość udowa, piszczelowa, strzałkowa. Może również dojść do zajęcia kości płaskich, na przykład miednicy czy tułowia – kręgosłup, żebra.Diagnostyka obejmuje zdjęcie radiologiczne uzupełnione badaniem tomografii komputerowej, rezonansu magnetyczego czy scyntygrafią. W badaniu charakterystyczne są obszary osteolizy czyli zniszczenia kości z nawarstwieniami kostnymi w sąsiedztwie, o wyglądzie łupin cebuli. Potwierdzeniem ostatecznym jest badanie histopatologiczne wycinka pobranego z biopsji guza. Guz w około 10% przypadków nacieka również szpik kostny, który również powinien być poddany badaniu. Często stwierdza się nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, mianowicie leukocytozę, podwyższony poziom OB czy anemię.
Zapalenie ucha środowego u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zapalenie ucha środkowego jest jedną z chorób, które bardzo często dotykają dzieci (zwłaszcza w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym). Szczególnie duża liczba zachorowań ma miejsce u dzieci do ok. 3go roku życia. U dzieci starszych zachorowalność na zapalenie ucha środkowego znacznie maleje (zauważalne jest to już u siedmiolatków). W większości przypadków (ok. 90-95%) choroba ta poprzedzona jest infekcją górnych dróg oddechowych (najczęściej jest to stan zapalny krtani bądź gardła). Przyczyn rozwoju tego schorzenia jest bardzo wiele a jego objawy utrudniają sprawne funkcjonowanie dziecka w ciągu dnia oraz spokojny sen w nocy. Pamiętajmy o tym by nie bagatelizować już pierwszych objawów bólu ucha u dziecka. Stan zapalny ucha rozwija się zawsze bardzo szybko!Jakie są przyczyny rozwoju zapalenia ucha środkowego u dzieci? Jakie objawy towarzyszą naszemu dziecku? Czy zapalenie ucha środkowego u dzieci wymaga leczenia? Co zrobić by nie doszło do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia dziecka powikłań?
Wszawica u dzieci - wstydliwy temat - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Większość osób uważa, że obecność u dzieci wszy wynika z brudu, niedożywienia oraz zaniedbania. Jest to bardzo błędny pogląd! Wszy mogą pojawić się u dziecka, które zawsze jest czyste a jego dom i otoczenie bardzo zadbane. Wszawica bardzo często pojawia się w żłobkach, przedszkolach, szkołach, na obozach oraz koloniach. Jest tam duże skupisko dzieci, a co za tym idzie ogromne możliwości zarażania się tym pasożytem. Bytuje on na owłosionej skórze głowy bez względu na długość, gęstość czy czystość włosów. Niestety przed atakiem tych nieprzyjemnych pasożytów nie uchronimy dziecka przy pomocy regularnego mycia włosów.Wesz ma zdolność do złożenia około 10 jajeczek (gnid) każdego dnia co oznacza, że bardzo szybko się mnoży. Żyje około 10 dni a na jej miejsce wykluwają się kolejne osobniki. Jest zdolna do przeżycia np. na ręczniku bądź pościeli około 48 godzin.
- Reklama
Półpasiec u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Półpasiec to choroba ściśle związana z ospą wietrzną. Dziecko początkowo choruje na ospę wietrzną przy czym wirus wnika do jego układu nerwowego (zajmuje nerwy czaszkowe oraz zwoje międzykręgowe) i pozostaje tam w stanie utajonym. Przez wiele lat może nie dawać o sobie znać po czym ujawnia się w formie półpaśca.Półpasiec pojawia się u dzieci dość rzadko. Znacznie częściej występuje u osób dorosłych ale także starszych. Jest on wynikiem zarażenia wirusem półpaśca (jest to tan sam wirus, który prowadzi do rozwoju ospy wietrznej), należy on do rodziny Herpes i nazywa się varicella-zoster. Istnieje możliwość zaszczepienia dziecka przeciwko wirusowi ospy. Szczepionkę można podać od 9tego miesiąca życia dziecka, w dwóch dawkach w odstępach sześciu tygodni. Warto pamiętać o tym, że szczepionkę można także podać w przypadku podejrzenia zakażenia tym wirusem.
Naczyniak okresu niemowlęcego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Naczyniaki zaliczane są do niezłośliwych zmian, które mogą występować u niemowląt, ale także u osób w starszym wieku. Znacznie częściej dotykają one dziewczynki, pojawiają się pod postacią znamion. W większości przypadków znikają one same. Umiejscawiają się na szyi, twarzy, głowy bądź innych widocznych częściach ciała. Wyglądają jak małe guzki koloru czerwonego bądź fioletowego, a ich średnica nie przekracza najczęściej 7 cm. Powstają na skutek przerostu małych naczyń krwionośnych.
Choroby wieku przedszkolnego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola, pojawiają się u niego częściej infekcje. Dzieje się tak, gdyż dzieci mają kontakt z nowymi, wcześniej niespotykanymi wirusami, bakteriami, pasożytami oraz grzybami. Dzieci podczas kontaktu z rówieśnikami wymieniają się różnymi drobnoustrojami, z którymi walkę podejmuje układ immunologiczny (odpornościowy). Pomimo faktu, że nie jest on w pełni ukształtowany, potrafi z nimi walczyć a także bronić się przed nimi np. przy kolejnym kontakcie.Choroby u dzieci mają różny przebieg, towarzyszy im podwyższona temperatura, katar oraz problemy z pobieraniem pokarmu. W przypadku chorób gardła dzieci bardzo często wymiotują. Choroby wysypkowe także można zaliczyć do chorób wieku przedszkolnego.
Otyłość i nadwaga u dzieci - - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Problem otyłości i nadwagi dotyka coraz większej ilości dzieci. Prowadzi to do problemów zdrowotnych (m.in.: ze strony układu sercowo- naczyniowego, oddechowego, pokarmowego czy nerwowego) oraz braku akceptacji ze strony rówieśników. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że otyłość jest niebezpieczna dla zdrowia oraz życia ich pociech.
Lamblioza (lamblie) u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Lamblioza to choroba zaliczana do pasożytniczych, która bardzo często dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesno - szkolnym. Może występować także u osób dorosłych i starszych. Pacjent ulega zakażeniu pasożytem o nazwie - lamblia intestinalis, którego możemy spotkać np. w toaletach, na basenie, w saunie, na kempingu, w piaskownicy czy u zakażonych zwierząt.
Cienie pod oczami u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ciemne zabarwienie skóry pod oczami może mieć rożne przyczyny. Może to być genetyczna predyspozycja lub objaw chorób ogólnoustrojowych lub miejscowych. Pojawia się w każdym wieku, w tym często również u dzieci. Warto więc zwrócić uwagę na ten objaw podczas badania pacjentów.
Duszności u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zapobeganie
Duszność definiowana jest jako odczucie braku powietrza/problem z jego pobraniem, co w konsekwencji prowadzi do trudności w oddychaniu. Dzieci, które doświadczyły duszności opisują ją jako problem z nabraniem powietrza, ciężar/ucisk na klatce piersiowej oraz brak tchu. Taki stan wywołuje u nich silną reakcję lękową, a u rodzica ogromny strach. W przypadku pojawiania się u dzieci duszności, nawet tylko tych trwających chwilę m.in. po wysiłku należy skontaktować się ze specjalistą. Przyczyn duszności jest bardzo wiele i dziecko powinno zostać szczegółowo zbadane i zdiagnozowane.
Ospa u małych dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, powikłania
Ospa wietrzna, zaliczana jest do chorób zakaźnych, bardzo często występujących u dzieci w wieku przedszkolnym oraz w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Choroba jest przenoszona drogą kropelkową, największą zachorowalność notuje się w lutym oraz marcu. Atakuje ona najczęściej dzieci, w wieku pomiędzy 9tym a 10tym rokiem życia oraz przedszkolaków.
Grzybica skóry u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zakażenia grzybicze skóry u dzieci zaliczane są do często spotykanych chorób infekcyjnych. Obserwacje pokazują, że częściej dotykają one chłopców, choć spotykane są także u dziewczynek. Najczęściej spotykane są u dzieci do 10go roku życia, czyli tych, które uczęszczają do żłobka, przedszkola oraz początkowych klas nauczania.
Bóle brzucha u dzieci na tle nerwowym - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wielu rodziców, zgłasza się do lekarza ze swoimi dziećmi, z powodów bólu/ów brzucha. Zdarza się tak, że badania nie wykazują na jakąkolwiek chorobę a jednak brzuch nadal boli. Warto wtedy zaobserwować w jakich okolicznościach pojawiają się te bóle brzucha i jaką mają częstotliwość? Być może dziecko odczuwa je na skutek/ w konsekwencji stresu i mowa wtedy o tzw. bólu brzucha na tle nerwowym.