Zaloguj
Reklama

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Przeziębienie u dziecka
Fot. medforum
Przeziębienie u dziecka
(0)
Reklama

Płuca (łac. pulmo) zostały wykształcone u człowieka na skutek wzmożonego zapotrzebowania na tlen. Listkiem zarodkowym, z którego powstają jest endoderma. Płuca podobnie jak inne narządy w ludzkim organizmie są podatne na różnego rodzaju choroby. U dzieci, zwłaszcza w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, rodzice bardzo często borykają się z wirusowym zapaleniem płuc. Co powinniśmy wiedzieć o wirusowym zapaleniu płuc? Czy jest sposób na jego uniknięcie?

Objawy i przebieg Wirusowego zapalenia płuc u dzieci

Wirusowe zapalenie płuc dotyka dzieci w różnym wieku. Pojawia się nie tylko u przedszkolaków, ale także u dzieci bardzo małych (czasem nowonarodzonych). Najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie jesienno-zimowym. Dziecko zaraża się najczęściej przez kontakt z osobą zakażoną (w przedszkolu czy szkole jest to bardzo proste). Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na to by uchronić naszą pociechę przez zachorowaniem na wirusowe zapalenie płuc. Wystarczy bowiem by jedno dziecko w grupie było zainfekowane, by reszta także była chora.

Wirusami, które najczęściej prowadzą do zapalenia płuc są:

 1. Wirus grypy, którego znamy trzy rodzaje należy do rodziny ortomyksowirusów. Wirusy A oraz B są najczęściej przyczyną ciężkich zachorowań, typ C nie wywołuje epidemii, a zachorowanie ma lżejszy przebieg.
 2. Wirus RSV (respiratory syncytial virus) należy do rodziny Paramyxoviridae. W chwili obecnej wyróżniamy jego dwa typy A oraz B. W hodowlach komórkowych prowadzi do zlewania się komórek i tworzenia syncytiów.
 3. Adenowirusy (Adenoviridae) zaliczane są do patogenów prowadzących do rozwoju szeregu infekcji. Są to nie tylko infekcje układu oddechowego, ale także moczowego, pokarmowego i oczu.

Przebieg wirusowego zapalenia płuc u dzieci jest bardzo różny. W większości przypadków objawy oraz ich nasilenie pojawiają się w dwóch fazach:

 1. Faza I, nazywana także fazą ostrą objawia się dużym wzrostem temperatury ciała, bólami i zawrotami głowy, osłabieniem, bólami mięśniowo-stawowymi, pieczeniem i bólem oczu, złym samopoczuciem oraz problemem z pobieraniem i trawieniem pokarmów. Dzieci bardzo często wymiotują.
 2. Faza II, w której najczęściej dochodzi do zajęcia tkanki płucnej. Dziecko uskarża się na ból w klatce piersiowej, który bardzo szybko się nasila. Towarzyszy temu suchy kaszel, duszności i problemy z oddychaniem

Innymi objawami charakterystycznymi dla wirusowego zapalenia płuc są:

 • katar, początkowo może być wodnisty i bezbarwny, z czasem gęstnieje i przybiera żółtawy kolor (podejrzenie infekcji bakteryjnej)
 • dreszcze
 • szmery oddechowe
 • ból gardła
 • problemy z przełykaniem
 • duszności

W niektórych przypadkach pojawia się zapalenie błony śluzowej krtani, oskrzeli oraz tchawicy.

W celu uniknięcia wirusowego zapalenia płuc zalecane jest przebywanie w miejscach gdzie nie ma dużej ilości osób, zwłaszcza chorych, ale także szczepienie dzieci przeciwko grypie. Ostateczna decyzja należy oczywiście do rodziców.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć wirusowe zapalenie płuc u dzieci

Pamiętajmy o tym, że wirusowego zapalenia płuc u dzieci nigdy nie można bagatelizować. Może ono prowadzić do poważnych, niebezpiecznych dla zdrowia oraz życia dziecka powikłań. Jeśli objawy szybko nasilają się, a temperatura i ból w klatce piersiowej pomimo włączonego leczenia nie ustępują należy natychmiast zgłosić się do pediatry. Podawanie jakichkolwiek leków powinno być ściśle ustalone przez pediatrę.

Leczenie wirusowego zapalenie płuc u dzieci

W przypadku podejrzenia wirusowego zapalenia płuc lekarz powinien zlecić nie tylko badanie krwi, (w tym białka fazy ostrej, poziom limfocytów) ale także RTG płuc dziecka.
Leczenie wirusowego zapalenia płuc polega m.in.: na przebywaniu dziecka w domu (w przypadkach ciężkich konieczne jest leczenie szpitalne), usuwaniu wydzieliny oskrzelowej oraz zbijaniu temperatury. Wszelkie leki powinny być podawane po wcześniejszej wizycie u lekarza specjalisty - mowa tutaj nie tylko o pediatrze, ale także w przypadku konieczności o wizycie u pulmunologa.

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci musi być zawsze wyleczone do końca, by nie przyczyniło się do innych poważniejszych chorób i powikłań, które w konsekwencji mogą doprowadzić do problemów w normalnym, sprawnym funkcjonowaniu w życiu codziennym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze