Zaloguj
Reklama

Mięsak Ewinga - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Ból w kolanie, uraz nogi
Fot. Shutterstock
Ból w kolanie, uraz nogi
(0)
Reklama

Mięsak Ewinga zaliczany jest do pierwotnych nowotworów złośliwych kości, stanowi około 6% wszystkich przypadków guzów kości. Częściej rozwija się u chłopców. Wiek zachorowania to najczęściej okres nastoletni, pomiędzy 4 a 15 rokiem życia. Guz najczęściej lokalizuje się w obrębie kończyn dolnych – kość udowa, piszczelowa, strzałkowa. Może również dojść do zajęcia kości płaskich, na przykład miednicy czy tułowia – kręgosłup, żebra.

Diagnostyka obejmuje zdjęcie radiologiczne uzupełnione badaniem tomografii komputerowej, rezonansu magnetyczego czy scyntygrafią. W badaniu charakterystyczne są obszary osteolizy czyli zniszczenia kości z nawarstwieniami kostnymi w sąsiedztwie, o wyglądzie łupin cebuli. Potwierdzeniem ostatecznym jest badanie histopatologiczne wycinka pobranego z biopsji guza. Guz w około 10% przypadków nacieka również szpik kostny, który również powinien być poddany badaniu. Często stwierdza się nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, mianowicie leukocytozę, podwyższony poziom OB czy anemię.

Objawy i przebieg Mięsaka Ewinga

Wśród objawów najczęściej zgłaszanych przez pacjentów wymienia się narastające dolegliwości bólowe oraz obrzęk w miejscu rozwoju nowotworu. W przypadku, gdy guz lokalizuje się w kręgosłupie mogą pojawić się objawy spowodowane uciskiem na rdzeń kręgowy. Czasem pierwszym objawem może być złamanie patologiczne kości. Część chorych manifestuje objawy ogólne w postaci gorączki i utraty masy ciała. Nowotwór cechuje się szybkim wzrostem i zajęciem tkanek miękkich. Mięsak może być źródłem przerzutów, najczęściej do płuc, mózgu czy innych kości.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć Mięsaka Ewinga

W każdym przypadku, gdy u dziecka pojawi się narastający ból oraz obrzęk kończyny. Gdy rozwiną się objawy ogólne pod postacią gorączki szczególnie z utratą masy ciała.

Leczenie Mięsaka Ewinga

Leczenie zwykle rozpoczyna się od chemioterapii, co doprowadza do zmniejszenia ogniska guza. Jeśli guz zlokalizowany jest w kości, której usunięcie nie spowoduje kalectwa, kolejnym etapem jest leczenie chirurgiczne. Radioterapia w pewnych przypadkach jest uzupełnieniem leczenia chirurgicznego.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Pediatria, Krystyna Kubicka, Wanda Kawalec, PZWL, 454-455


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze