Zaloguj
Reklama

Bóle brzucha u dzieci na tle nerwowym - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Smutek u dziecka
Fot. medforum
Smutek u dziecka
(5)
Reklama

Wielu rodziców, zgłasza się do lekarza ze swoimi dziećmi, z powodów bólu/ów brzucha. Zdarza się tak, że badania nie wykazują na jakąkolwiek chorobę a jednak brzuch nadal boli. Warto wtedy zaobserwować w jakich okolicznościach pojawiają się te bóle brzucha i jaką mają częstotliwość? Być może dziecko odczuwa je na skutek/ w konsekwencji stresu i mowa wtedy o tzw. bólu brzucha na tle nerwowym.

Objawy i przebieg bóli brzucha u dzieci na tle nerwowym

Pamiętajmy o tym, by tego typu bólów brzucha nie bagatelizować i nie zostawiać dziecka z tym problemem samego, bez względu na wiek w którym się znajduje. Skąd się biorą takie bóle u dzieci i jak naszemu dziecku pomóc?
 
Bóle brzucha u dzieci na tle nerwowym- co o nich wiemy?
Wydawałoby się, że stres dotyczy układu nerwowego i „siedzi” w naszej głowie, zatem nie ma nic wspólnego z brzuchem. Jest to błędne myślenie, nasz żołądek jest narządem bardzo unerwionym i delikatnym. Zatem każda sytuacja stresująca prowadzi do podrażnienia nerwów, które z kolie prowadzą do zwiększonej perystaltyki jelitowej, biegunki, uczucia kłucia, mrowienia, ucisku czy nieprzyjemnego gniecenia.

Pod wpływem stresu może dojść do silnego skurczenia żołądka ale także ograniczenia wydzielania enzymów trawiennych (koniecznych dla normalnego funkcjonowania układu pokarmowego). Na skutek stresu trawienie zjedzonych pokarmów jest wolniejsze podobnie jak i jego przesuwanie przez jelita i wypróżnianie.

To wszystko prowadzi do bólów brzucha u dzieci. Jeśli nie zapanujemy nad tym stanem dziecko, może nabawić się nerwicy żołądka i będzie miało problemy z pobieranie, trawieniem oraz wypróżnianiem pokarmów. Jeśli domowe sposoby na ból brzucha u dzieci na tle nerwowym nie skutkują warto udać się do specjalisty. Pamiętajmy by nie dawać dziecku jakichkolwiek leków bez konsultacji ze specjalistą.   

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze