Zaloguj
Reklama

Wszawica u dzieci - wstydliwy temat - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dziecko uczestniczące w kłótni dorosłych
Fot. Panthermedia
Dziecko uczestniczące w kłótni dorosłych
(5)
Reklama

Większość osób uważa, że obecność u dzieci wszy wynika z brudu, niedożywienia oraz zaniedbania. Jest to bardzo błędny pogląd! Wszy mogą pojawić się u dziecka, które zawsze jest czyste a jego dom i otoczenie bardzo zadbane. Wszawica bardzo często pojawia się w żłobkach, przedszkolach, szkołach, na obozach oraz koloniach. Jest tam duże skupisko dzieci, a co za tym idzie ogromne możliwości zarażania się tym pasożytem. Bytuje on na owłosionej skórze głowy bez względu na długość, gęstość czy czystość włosów. Niestety przed atakiem tych nieprzyjemnych pasożytów nie uchronimy dziecka przy pomocy regularnego mycia włosów.

Wesz ma zdolność do złożenia około 10 jajeczek (gnid) każdego dnia co oznacza, że bardzo szybko się mnoży. Żyje około 10 dni a na jej miejsce wykluwają się kolejne osobniki. Jest zdolna do przeżycia np. na ręczniku bądź pościeli około 48 godzin.  
 

Objawy i przebieg wszawicy u dziecka

Co zrobić gdy nasze dziecko ma wszawicę?

Pamiętajmy o tym, że wszawica to nie koniec świata. W aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty, które skutecznie zwalczają wszy. Nie zawsze konieczne jest także obcięcie dziecku włosów. Ważne jest to by do czasu całkowitego pozbycia się wszy dziecko przebywało w domu. Rodzice nie powinni wstydzić się powiadomić żłobek czy przedszkole. W ten sposób zapobiegną dalszemu roznoszeniu się tych nieprzyjemnych pasożytów.

Ugryzienie wszy prowadzi do rozwoju nieprzyjemnego świądu. Na skórze dziecka pojawiają się różowe bądź czerwone plamki. Co ważne dziecko dość często drapie się po główce, a co ważne uskarża się, że swędzi bądź piecze je skóra głowy. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej sprawdzić włoski dziecka. Najprawdopodobniej zobaczymy na jego główce gnidy a na końcach włosów poprzyczepiane wszy.  W takiej sytuacji trzeba działać natychmiast! W aptece dostępne są szampony, pianki oraz płyny, które zawierają silne substancje chemiczne lub składniki roślinne skutecznie zwalczające wszy. Należy bardzo dokładnie wymyć główkę dziecka po czym można wyczesać włoski za pomocą grubego grzebienia. Wszy powinny same wyginąć. Konieczne jest także codzienne oglądanie główki dziecka np. przed snem w celu sprawdzenia czy wszystkie pasożyty zostały zabite. Ważne jest także to by dokładnie przejrzeć wszystkich domowników oraz starannie posprzątać mieszkanie. Kluczową kwestia jest wymiana pościeli, ręczników a nawet dokładnie wytrzepanie dywanów.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze