Zaloguj
Reklama

Mykoplazma u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie mikroskopowe
Fot. medforum
Badanie mikroskopowe
(3)
Reklama

Bakterie należące do rodziny Mycoplazma, to bardzo małe (ok. 0,3- 0,8 mikrometra), drobnoustroje, które nie posiadają ściany komórkowej. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, iż ich dzieci mogą być zarażone właśnie tą bakterią. Co ważne, może ona wywoływać masowe epidemie w szkołach i przedszkolach. Bakterie należące do Mycoplazma są bardzo oporne na antybiotyki. Do zakażenia tą bakterią dochodzi drogą kropelkową, bądź przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Dla dzieci tylko kilka gatunków mikoplazmy jest chorobotwórcza, inne gatunki nie są niebezpieczne dla dzieci (wchodzą w skład naturalnej flory jamy ustnej).

Objawy i przebieg mykoplazmy u dzieci

Mykoplazma u dzieci

Mykoplazymy atakują dzieci pomiędzy 5-tym a 15-stym rokiem życia, ale także są powszechne wśród dorosłych oraz osób starszych. Infekcja u dzieci do 5-go roku życia, przypomina i przebiega jak zwykłe zapalenie górnych dróg oddechowych. Objawy te przypominają grypę, towarzyszą im bóle mięśni, głowy, suchy i męczący kaszel, który z czasem (w przeciągu kilu tygodni), zmienia się w wilgotny, dziecko jest osłabione a wysiłek sprawia mu ból.

Po kilku dniach chore dzieci, zaczynają odksztuszać śluzowo-ropną wydzielinę. Objawy utrzymują się do dwóch tygodni po czym dziecko czuje się lepiej. Zdarza się jednak tak, iż objawy utrzymują się więcej niż dwa tygodnie a towarzyszą im dodatkowo zmęczenie oraz złe samopoczucie.

Powikłania po zakażeniu Mykoplazmą u dzieci są rzadkością, mogą jednak pojawić się np. zapalenie ucha środkowego. Mykoplazmowe zapalenie płuc, wymaga zawsze antybiotykoterapii u dzieci, przy czym u dzieci stosowane są makrolity. Infekcja mykoplazmatyczna jest szczególnie niebezpieczna u kobiet ciężarnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze