Zaloguj
Reklama

Lamblioza (lamblie) u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dziecko przygotowujące sobie posiłek w kuchni
Fot. medforum
Dziecko przygotowujące sobie posiłek w kuchni
(0)
Reklama

Lamblioza to choroba zaliczana do pasożytniczych, która bardzo często dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesno - szkolnym. Może występować także u osób dorosłych i starszych. Pacjent ulega zakażeniu pasożytem o nazwie - lamblia intestinalis, którego możemy spotkać np. w toaletach, na basenie, w saunie, na kempingu, w piaskownicy czy u zakażonych zwierząt.

Objawy i przebieg lambliozy (lamblie) u dzieci

Pasożyt dostaje się do układu pokarmowego  dziecka, tam przyczepia się za pomocą przyssawki do błony śluzowej, namnaża i w konsekwencji zmniejsza powierzchnię chłonną jelita. Taka sytuacja prowadzi do upośledzenia wchłaniania różnego rodzaju składników odżywczych. Lamblia ma zdolność do przekształcania się w owalne formy (cysty), które wydalane są wraz z kałem.

W większości przypadków lamblioza nie daje jakichkolwiek objawów. Zdarza się jednak tak, że dziecko odczuwa bóle w podbrzuszu, bóle głowy,  nie ma apetytu, ma biegunki (stolce mają nieprzyjemny zapach), stany podgorączkowe, odczuwa ciągle zmęczenie i cierpi na bezsenność. W takiej sytuacji zawsze należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
 
Jak leczyć lambliozę?
Lamblioza nie jest łatwa do zdiagnozowania ale powinniśmy wziąć ją pod uwagę w sytuacji gdy dziecko, nie je normalnych posiłków ale ma bardzo dużą chęć na słodycze (cukierki, czekolada, żelki, gumy, ciastka) i słodkie napoje. Zakażenie lambliami, stwierdza się na podstawie badania kału (obecne są w nim cysty).

Następnie włączane jest leczenie, stosowane są odpowiednie do wieku preparaty przeciwpasożytnicze. Należy je podawać zgodnie z zaleceniami lekarza ponieważ obciążają one w znacznym stopniu wątrobę dziecka. Po zakończonej kuracji należy koniecznie po raz kolejny zbadać kał.  Kluczową kwestią w procesie leczenia jest także właściwa dieta dziecka oraz badanie o higienę.
 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze