Zaloguj
Reklama

Grzybica skóry u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Samotne dziecko, bieda
Fot. Shutterstock
Samotne dziecko, bieda
(2)
Reklama

Zakażenia grzybicze skóry u dzieci zaliczane są do często spotykanych chorób infekcyjnych. Obserwacje pokazują, że częściej dotykają one chłopców, choć spotykane są także u dziewczynek. Najczęściej spotykane są u dzieci do 10go roku życia, czyli tych, które uczęszczają do żłobka, przedszkola oraz początkowych klas nauczania.

Objawy i przebieg grzybicy skóry u dziecka

Oczywiście nie każde dziecko, musi mieć problemy z zakażeniami grzybiczymi skóry. W przypadku podejrzenia u swojego dziecka, grzybicy skóry należy skontaktować się z dermatologiem i podjąć stosowne leczenie. Pamiętajmy o tym, że grzybica jest chorobą zakaźną.    

Grzybice skóry u dzieci, mają tendencje do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się w związku z czym stanowią istotny problem dla przedszkoli oraz szkół. Grzybami zajmujące skórę są tzw. dermatofity, tj. grzyby atakujące wierzchnie warstwy naskórka ale także włosy czy paznokcie. Warto tutaj wspomnieć także o grzybach prowadzących do grzybic narządów rodnych oraz fałdów skórnych i błon śluzowych. Grzybica może obejmować stopy, dłonie, paznokcie, głowę, brodę a nawet części owłosione skóry. W przypadku skóry głowy, zauważalne są okrągłe lub owalne zmiany chorobowe, które w wielu przypadkach są zaczerwienione i mogą się łuszczyć.

Zmiany grzybicze mogą prowadzi do wypadania włosów i powstawania tzw. miejscowego wyłysienia. Grzybica dłoni oraz pachwin występuję u dzieci bardzo sporadycznie, częściej spotykana jest grzybica stóp. W przypadku podejrzenia grzybicy skóry u dziecka, należy udać się do specjalisty. Choroba ta bardzo szybko się rozprzestrzenia po ciele gdy nie jest leczona i dziecko może zarazić inne osoby. W leczeniu stosowane są tabletki, płyny, kremy oraz szampony. Dziecko powinno także posiadać osobne środki do higieny osobistej. Po zakończonym leczeniu konieczne są kontrole lekarskie.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze