Zaloguj
Reklama

Cienie pod oczami u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Dziecko
Fot. medforum
Dziecko
(0)
Reklama

Ciemne zabarwienie skóry pod oczami może mieć rożne przyczyny. Może to być genetyczna predyspozycja lub objaw chorób ogólnoustrojowych lub miejscowych. Pojawia się w każdym wieku, w tym często również u dzieci. Warto więc zwrócić uwagę na ten objaw podczas badania pacjentów.

Objawy i przebieg cieni pod oczami u dzieci

Przyczyny i przebieg

Obecnie uważa się, że ciemne zabarwienie skóry pod oczami najczęściej pojawia się w przebiegu chorób alergicznych, głównie alergicznego nieżytu nosa. Dodatkowo u tych pacjentów występują objawy typowe dla nieżytu nosa czyli kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa. Podłożem do ciemnego zabarwienia skóry jest przewlekłe przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, występujące w przypadku stanu zapalnego tych okolic.

Dodatkowo okazało się, że ciemne zabarwienie skóry może być dobrym markerem, koreluje bowiem z nasileniem i przewlekłością objawów alergicznego nieżytu nosa.
Do innych przyczyn, obok chorób alergicznych cieni pod oczami wymienia się:

  • alergiczne zapalenie spojówek oraz zapalenie zatok przynosowych
  • choroby pasożytnicze
  • anemia
  • mukowiscydoza
  • choroby przewlekłe serca, płuc
  • kontaktowe zapalenie skóry w okolicy powieki dolnej
  • rzadko choroby wrodzone - zespoły dyskinezy rzęsek

Leczenie
Leczenie sprowadza się w do leczenia choroby podstawowej, której towarzyszą „podkrążone oczy”.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze