Zaloguj
Reklama

Choroby wieku przedszkolnego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Przedszkole
Fot. ojoimages
Przedszkole
(0)
Reklama

Gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola, pojawiają się u niego częściej infekcje. Dzieje się tak, gdyż dzieci mają kontakt z nowymi, wcześniej niespotykanymi wirusami, bakteriami, pasożytami oraz grzybami. Dzieci podczas kontaktu z rówieśnikami wymieniają się różnymi drobnoustrojami, z którymi walkę podejmuje układ immunologiczny (odpornościowy). Pomimo faktu, że nie jest on w pełni ukształtowany, potrafi z nimi walczyć a także bronić się przed nimi np. przy kolejnym kontakcie.
Choroby u dzieci mają różny przebieg, towarzyszy im podwyższona temperatura, katar oraz problemy z pobieraniem pokarmu. W przypadku chorób gardła dzieci bardzo często wymiotują. Choroby wysypkowe także można zaliczyć do chorób wieku przedszkolnego.

Objawy i przebieg chorób wieku przedszkolnego

Choroby wieku przedszkolnego to głównie różnego rodzaju choroby wysypkowe, które widoczne są na skórze dziecka. Rozprzestrzeniają się one wśród rówieśników bardzo szybko. Wśród chorób często spotykanych w przedszkolu znajdują się:

  • infekcje górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, nieżyt nosa), które ustępują najczęściej po kilku dniach. W niektórych przypadkach konieczne jest niestety włączenie antybiotyków,
  • zapalenie ucha - zawsze wymaga konsultacji laryngologicznej,
  • zapalenie krtani,
  • stan zapalny płuc - w niektórych przypadkach wymaga leczenia szpitalnego,
  • grypa - u dzieci charakteryzuje się wysoką gorączką ale bardzo szybko ustępuje,
  • odra jest chorobą wirusową, która szerzy się droga kropelkową. Objawami jej towarzyszącymi są swędząca wysypka na całym ciele, nieżyt gardła, nosa, suchy kaszel, oraz gorączka i złe samopoczucie,
  • ospa wietrzna wywoływana jest przez herpeswirusa. Objawami jej towarzyszącymi są wysypka na ciele u dziecka, ból gardła, mięśni, gorączka, niechęć do spożywania pokarmów oraz złe samopoczucie,
  • różyczka jest chorobą wirusową, której towarzyszą zmiany na skórze, powiększone węzły chłonne ból gardła, głowy oraz nieżyt nosa.


 

Kiedy udać się do lekarza i leczyć choroby wieku przedszkolnego

Jeśli zauważymy u swojego dziecka jakiekolwiek niepokojące objawy bądź zmiany skórne powinniśmy natychmiast udać się z nim do lekarza. Nie należy czekać aż objawy ustąpią same.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze