Zaloguj
Reklama

Gorączka u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Mierzenie temperatury dziecku
Fot. medforum
Mierzenie temperatury dziecku
(3)
Reklama

Dla każdego rodzica gorączka u dziecka oznacza chorobę o podłożu wirusowym bądź bakteryjnym. Nie jest to jednak prawda. W niektórych przypadkach może to być efekt przemęczenia, silnego wzburzenia a także płaczu. Rozwój gorączki u dziecka bardzo łatwo zauważyć. Nasza pociecha nie chce jeść, bawić się, jest markotna, płaczliwa, boli ją głowa, ma szkliste oczy i czerwone policzki.

O stanie podgorączkowym mówimy wtedy gdy dziecko ma wzrost ciepłoty ciała do 37,1–38°C, jeśli temperatura przekracza te wartości mówimy wtedy o gorączce. Dochodzi do niego najczęściej na skutek wtargnięcia do organizmu wirusa bądź bakterii. Układ immunologiczny dziecka rozpoznaje wroga i uruchamia cały szereg przekaźników, które podnoszą temperaturę ciała.  Jest to nic innego jak naturalny mechanizm obronny. Z każdą infekcją u dziecka powinniśmy zgłosić się do pediatry. Jest to szczególnie ważne w sytuacji gdy po podaniu leków przeciwgorączkowych temperatura nie spada.

Objawy i przebieg gorączki u dziecka

Ze zwykłej infekcji u dziecka może dojść do rozwoju różnego rodzaju poważnych chorób, które stanowią zagrożenie dla zdrowia a nawet życia. Pamiętajmy o tym, iż gorączka u dziecka stanowi mechanizm obronny organizmu. W wysokiej temperaturze dochodzi do zmniejszenia liczby wirusów czy drobnoustrojów, a dochodzi do wzmożonej produkcji przeciwciał oraz białek odpornościowych. Podwyższona temperatura towarzyszy także przy chorobach związanych ze zmianami skórnymi, np. ospa, półpasiec, zmiany na skórze dłoni czy stóp.

Jeśli zauważymy, że po podaniu środków na obniżenie temperatury bądź antybiotyku, temperatura nie spada a wręcz wzrasta, powinniśmy jak najszybciej udać się z dzieckiem do pediatry bądź jechać na odział ratunkowy. Być może konieczna będzie zmiana leków, szersza diagnostyka czy pozostanie w szpitalu.    

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze