Pielęgnacja i rozwój
Dieta eliminacyjna kobiet karmiących piersią - kiedy ją stosować?
Narodziny dziecka to ogromne szczęście dla całej rodziny. Wiąże się to jednak z codziennymi obowiązkami i zmianą pewnych nawyków, w tym żywieniowych. Cały czas trwają spory dotyczące diety kobiety karmiącej piersią. Czy diety eliminacyjne, stosowane prewencyjnie uchronią nasze dziecko przed alergiami, kolkami, zmianami skórnymi czy różnego rodzaju chorobami? Co powinna jeść matka karmiąca piersią? Czy rozwiązaniem jest stosowanie różnego rodzaju diet eliminacyjnych?
Pielęgnacja skóry u niemowląt i małych dzieci - cz. 2
Skóra stanowi barierę pomiędzy otaczającym środowiskiem, a narządami i układami organizmu. W ciągu pierwszych lat życia stopniowo rozwija się i dopiero w wieku około 3 lat upodabnia się do skóry człowieka dorosłego. Ze względu na jej niedojrzałość, znacznie zwiększone jest ryzyko występowania podrażnień, zakażeń oraz niektórych chorób. W artykule zostały przedstawione zasady codziennej pielęgnacji skóry u niemowląt i małych dzieci oraz najczęstsze problemy skórne występujące w tym wieku.
Pielęgnacja skóry u niemowląt i małych dzieci cz. 1
Skóra stanowi barierę pomiędzy otaczającym środowiskiem, a narządami i układami organizmu. W ciągu pierwszych lat życia stopniowo rozwija się i dopiero w wieku około 3 lat upodabnia się do skóry człowieka dorosłego. Ze względu na jej niedojrzałość, znacznie zwiększone jest ryzyko występowania podrażnień, zakażeń oraz niektórych chorób. W artykule zostały przedstawione zasady codziennej pielęgnacji skóry u niemowląt i małych dzieci oraz najczęstsze problemy skórne występujące w tym wieku.
Trądzik noworodków – częsty problem w praktyce pediatrycznej
Trądzik noworodków jest częstą przyczyną zgłaszania się rodziców do pediatry. Zmiany są łagodne, ustępujące bez trwałych następstw, zazwyczaj wymagają jedynie starannej pielęgnacji, w wyjątkowych sytuacjach wymaga stosowania leków. Pediatra stawia diagnozę na podstawie badania. Wykwity, o charakterze krostek i grudek, wymagają różnicowania z innymi zmianami trądzikopodobnymi, w przeważającej mierze również łagodnymi.
- Reklama
Coraz więcej stomików w polskich szkołach
Rozpoczął się kolejny rok szkolny, a wraz z nim w szkolnych ławkach i przedszkolnych salach, wspólnie ze swoimi rówieśnikami pojawią się dzieci z wyłonioną stomią. Aby wesprzeć i ułatwić małym stomikom funkcjonowanie w placówkach edukacyjnych, w ramach kampanii społecznej,,STOMAlife. Odkryj stomię” w całej Polsce prowadzone są bezpłatne szkolenia opiekunów przedszkolnych i kadry pedagogicznej w zakresie funkcjonowania dzieci ze stomią.
Łzawienie oczu u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie
Zadaniem łez jest nawilżanie gałki ocznej, ochrona przed zakażeniami oraz wypłukiwanie zanieczyszczeń. Zarówno brak wydzielania łez (zatkanie kanalika łzowego) jak i nadmierne ich wydzielanie są niebezpieczne dla zdrowia małego pacjenta.Przyczyn łzawienia oczu u dziecka jest bardzo dużo. Jest to nic innego jak nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe. Łzawienie oczu jest w większości przypadków objawem choroby alergicznej. To ona przyczynia się do nadmiernego wydzielania łez, bądź odwrotnie, zatkania przewodów nosowo-łzowych. Tego stanu nie należy bagatelizować, gdyż może on prowadzić do zastoju łez oraz rozwoju zakażenia. Zakażenie woreczka łzowego bardzo często prowadzi do zakażenia tkanek oczodołu. Wśród innych przyczyn łzawienia oczu u dziecka wymieniane są: nowotwory oraz stany zapalne górnych dróg oddechowych (przebiegające z silnym katarem).Jeśli dziecko będzie uskarżało się na problemy z oczami, takie jak nadmierne łzawienie, szczypanie, swędzenie czy ból powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do okulisty.
Wszawica u dzieci - wstydliwy temat
Większość osób uważa, że obecność u dzieci wszy wynika z brudu, niedożywienia oraz zaniedbania. Jest to bardzo błędny pogląd! Wszy mogą pojawić się u dziecka, które zawsze jest czyste a jego dom i otoczenie bardzo zadbane. Wszawica bardzo często pojawia się w żłobkach, przedszkolach, szkołach, na obozach oraz koloniach. Jest tam duże skupisko dzieci, a co za tym idzie ogromne możliwości zarażania się tym pasożytem. Bytuje on na owłosionej skórze głowy bez względu na długość, gęstość czy czystość włosów. Niestety przed atakiem tych nieprzyjemnych pasożytów nie uchronimy dziecka przy pomocy regularnego mycia włosów.Wesz ma zdolność do złożenia około 10 jajeczek (gnid) każdego dnia co oznacza, że bardzo szybko się mnoży. Żyje około 10 dni a na jej miejsce wykluwają się kolejne osobniki. Jest zdolna do przeżycia np. na ręczniku bądź pościeli około 48 godzin.
Kąpiel atopika
Jeszcze do niedawna panowało błędne przekonanie, że skórę dziecka z AZS należy myć stosunkowo rzadko. Wprawdzie szybko ulega wysuszeniu, ale mimo to kąpiel usuwa nagromadzony na niej pot, zawarte alergeny, a także martwy naskórek. Dlatego też kąpiel przy Atopowym Zapaleniu Skóry nie jest stanem pogarszającym, lecz niemal wybawiającym – jeśli potrafi się ją przeprowadzić we właściwy sposób.
Rozwój fizyczny dziecka – młodszy wiek szkolny
Młodszy wiek szkolny przypada na wiek od 7 do 10/12 roku życia.
Ropienie oczu u dziecka - objawy, leczenie, profilaktyka
Ropiejące oko/czy u dziecka są w większości przypadków bagatelizowane przez rodziców. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej i towarzyszą mu inne objawy takie jak swędzenie lub ból oczu, zaczerwienienie bądź opuchlizna powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do specjalisty- okulista dziecięcy. Kluczową kwestią jest ustalenie co jest przyczyną ropienia oczu u dziecka. Jak zaradzić ropieniu oczu u dziecka? Czy można stosować leki bez wiedzy lekarza? Jak pielęgnować ropiejące oczy dziecka?
- Reklama
Objawy alergii u dzieci, które najczęściej są bagatelizowane przez rodziców
Przyczyn i rodzajów alergii u dzieci jest wiele (np. pokarmowa, na rośliny, sierść zwierząt, środki chemiczne czy wodę). Może ona się ujawnić w okresie niemowlęcym, przedszkolnym bądź szkolnym.
Najczęstsze powikłania po urazach nosa u dzieci
Upilnowanie energicznego dziecka, nie zawsze jest proste. Nawet gdy rodzice mają „oczy wokół głowy” i wydaje im się, że ich dziecko jest bezpieczne (np. podczas zabawy, skakania czy jazdy na rowerze) może dojść do urazu.
Potówki u dzieci - objawy, diagnoza, leczenie
Potówki to dolegliwość dość często spotykana u dzieci oraz niemowląt, mogą one występować także u osób dorosłych. Są to drobne pęcherzyki, które wypełnia przezroczysty płyn. Mówimy wtedy o tzw. potówkach zwykłych, w sytuacji gdy płyn znajdujący się w potówce mętnieje mówimy o potówkach białych.
Pieluszkowe zapalenie skóry
Pieluszkowe zapalenie związane jest z pojawieniem się zmian zapalnych skóry w miejscu przylegania pieluszki. Jest to jedno z częstszych schorzeń okresu niemowlęcego.
Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry należy do częstych dermatoz okresu niemowlęcego i wczesnodziecięcego. Charakteryzuje się zmianami skórnymi i objawami ogólnymi, które w zdecydowanej większości przypadków pozwalają na ustalenie rozpoznania. Do objawów ogólnych obserwowanych i zgłaszanych przez rodziców zalicza się niepokój dziecka, rozdrażnienie i nadmierną płaczliwość nasilające się szczególnie podczas zmiany pieluszek, mycia lub wycierania okolic pieluszkowych. Zapaleniu pieluszkowemu skóry rzadko towarzyszy świąd. W przypadkach powikłanych miejscowym i uogólnionym zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym może pojawić się gorączka oraz pogorszenie stanu ogólnego [5,10,14,15].
Postępowanie w pieluszkowym zapaleniu skóry – zapobieganie i leczenie
U niemowląt i małych dzieci często występują zmiany skórne wynikające z działania mechanicznych lub chemicznych czynników drażniących. Okolice moczowo-płciowe dziecka, zwane pieluszkowymi, są szczególnie narażone na otarcia, macerację, działanie wilgoci, resztek kału i moczu, środków chemicznych zawartych w kosmetykach, detergentach, pieluszkach czy chusteczkach myjących.
Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry?
Skóra jest największym narządem organizmu ludzkiego, pełni funkcję wydzielniczą, metaboliczną i percepcyjną oraz ochronną przed czynnikami świata zewnętrznego [9]. Jest to złożony i dynamiczny narząd, w skład którego wchodzi wiele warstw i przydatków skóry. Naskórek jest najbardziej zewnętrzną częścią chroniącą przed utratą płynów ustrojowych oraz wnikaniem do ustroju toksyn, drobnoustrojów, czynników drażniących. Stanowi pierwszą linię odpowiedzi immunologicznej, chroni także przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego.
Ciemieniucha - jak dbać o skórę niemowlaka?
Dla większości rodziców oraz ich bliskich, narodzin dziecka (zwłaszcza pierwszego) to ogromne przeżycie. Powrót do domu z nowo narodzonym dzieckiem jest czymś szczególnie ważnym ale zaraz z nim pojawiając się codzienne obowiązki. Wśród wielu niemowlaków około 3 do 6 tygodnia życia pojawia się problem z ciemieniuchą.
Doniesienia na temat nietolerancji pokarmowej u dzieci
Coraz więcej doniesień naukowych, dotyczących nietolerancji pokarmowej u dzieci, której nie można mylić, z alergią pokarmową. Cały czas trwają badania poszukujące przyczyn prowadzących do rozwoju nietolerancji pokarmowej oraz czynników, które je nasilają.
Jak pielęgnować skórę niemowlaka?
Skóra, pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Szczególną rolę pełni u nowo narodzonych dzieci. Jest ona jednym z najważniejszych narządów zmysłu, a co ważne chroni ona ciało noworodka przed działaniem wszelkich szkodliwych czynników, procesie wydalania, regulacji temperatury a nawet w oddychaniu. Warto pamiętać o tym, że skóra niemowlęcia, wymaga szczególnej opieki (właściwego mycia, stosowania środków do kąpieli, kremów czy maści). Wielu rodziców nie wie jak prawidłowo dbać o skórę nowo narodzonego dziecka.