Zaloguj
Reklama

Nawadnianie organizmu w czasie upałów

Picie wody podczas wzmożonego wysiłku fizycznego
Fot. Shutterstock
Picie wody podczas wzmożonego wysiłku fizycznego
(0)

Podczas wysokich temperatur istotne jest odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Specjaliści zalecają picie 1,5-2 litrów wody. Niektóre źródła podają nawet przyjmowanie do 3 litrów wody, aby odpowiednio nawodnić organizm podczas upałów. Jednak zapotrzebowanie każdego organizmu jest inne.

Reklama

W trakcie upałów pocimy się bardziej niż w normalne dni, tracąc sole mineralne, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, najlepiej wodą mineralną. Oprócz samej wody możemy również pić soki, najlepiej ze świeżo wyciśniętych owoców, czy warzyw, wodę z cytryną lub miętą oraz napoje izotoniczne. Należy unikać napojów gazowanych, alkoholu, kawy, mocnej herbaty czy napojów energetyzujących ponieważ nie są one przyswajane przez nasz organizm i szybko je wydalamy.

Szczególnie groźny dla naszego organizmu jest alkohol, pomimo tego że na pierwszy rzut oka daje nam orzeźwienie. Jednak podnosi on temperaturę naszego ciała, co powoduje że szybciej się pocimy i nasz organizm traci sole mineralne. Dodatkowo w trakcie upałów alkohol szybciej i intensywniej na nas działa, co może powodować omdlenia, zawały czy wylewy, na co jesteśmy narażeni już w trakcie samych wysokich temperatur.

Kawa natomiast działa na nasz organizm moczopędnie, ze względu na występującą w niej kofeinę, przez co zaburza równowagę elektrolitową. Jeżeli jednak musimy się napić kawy, powinniśmy po jej wypiciu nawodnić nasz organizm co najmniej szklanką wody.

Herbatę należy pić ciepłą, a nie gorącą, najlepiej z cytryną. Teina zawarta w herbacie, podobnie jak kofeina ma działanie moczopędne, dlatego należy ograniczyć spożycie herbaty w gorące dni.

Na samym końcu warto zwrócić również uwagę na napoje energetyzujące, które są reklamowane jako świetny sposób na zachowanie i odnowienie energii i chęć do działania. Podobnie jak kawa zawierają jednak kofeiną oraz duże ilości cukrów, które działają negatywnie na naszą sylwetkę oraz spowalniają wchłanianie płynów przez organizm.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze