Zaloguj
Reklama

Potówki u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Właściwie wykonana kąpiel niemowlaka
Fot. Panthermedia
Właściwie wykonana kąpiel niemowlaka
(0)
Reklama

Potówki to dolegliwość dość często spotykana u dzieci oraz niemowląt, mogą one występować także u osób dorosłych. Są to drobne pęcherzyki, które wypełnia przezroczysty płyn. Mówimy wtedy o tzw. potówkach zwykłych, w sytuacji gdy płyn znajdujący się w potówce mętnieje mówimy o potówkach białych.

Objawy i przebieg potówek u dzieci

Znane są także potówki czerwone, w których pęcherzyk wypełniony płynem, otoczony jest czerwoną obwódką (świadczy to o toczącym się stanie zapalnym). W przypadku gdy potówka u dziecka zostanie zainfekowana, płyn zamienia się w ropę. W sytuacji, gdy dziecko nabawi się potówek, powinniśmy udać się do pediatry i zastosować sie do jego wskazań.

Najczęściej spotykane przyczyny i objawy potówek u dzieci

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn potówek u dzieci, wymienia się m.in.:

  • niewłaściwą pielęgnację dziecka (zbyt rzadkie kąpiele, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, niewłaściwa higiena skóry dziecka),
  • przegrzanie dziecka (zbyt ciepłe ubieranie, nadmierne okrywanie dziecka),
  • czy utrzymywanie się u dziecka gorączki przez dłuższy czas.

Objawami potówek są pojawiające się na skórze pęcherze, które wypełnia płyn (bezbarwny lub koloru mlecznego). Dziecko bywa rozdrażnione, ma problemy z zaśnięciem i nie chce jeść.

Oczywiście potówkom u dzieci można zapobiegać, poprzez utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, właściwe ubieranie dziecka (najlepiej by ubranka były bawełniane), podczas spacerów czy snu.

W przypadku pojawienia się potówek na skórze dziecka, należy w szczególny sposób dbać o jego higienę (codzienna kąpiel z użyciem odpowiednich kosmetyków), przemywanie zmienionych miejsc wodą z dodatkiem płynów natłuszczających, należy unikać mycia skóry dziecka zwykłym mydłem. W przypadku gdy potówki u dziecka nie będą się goiły należy zgłosić się do pediatry.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze