Zaloguj
Reklama

Wyprysk kontaktowy u niemowląt – kiedy jest niebezpieczny

Wizyta u pediatry
Fot. panthermedia
Wizyta u pediatry
(0)

Wyprysk kontaktowy to niezwykle poważna postać wyprysku, którą charakteryzuje pojawienie się silnych zmian skórnych w miejscu, gdzie skóra miała styczność z alergenem. Co w sytuacji, kiedy wyprysk kontaktowy dotknie niemowlęcia?

Reklama

Wyprysk kontaktowy alergiczny znany jest jako alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Na skutek kontaktu z alergenem w miejscu styku na skórze pojawiają się zmiany zapalne. Wyprysk kontaktowy o podłożu alergicznym stanowi blisko 10% chorób zapalnych skóry. U niemowląt występuje sporadycznie, jednak w sytuacji gdy się pojawi, ważny jest kontakt z lekarzem pediatrą.

Przyczyny wystąpienia wyprysku kontaktowego

Za winowajcę pojawiania się wyprysku kontaktowego o podłożu alergicznym uważa się uruchomienie tzw. IV mechanizmu alergicznego, który wiąże się z występowaniem silnej nadwrażliwości na związki drobnocząsteczkowe. Na szybkość pojawienia się objawów na skórze wpływ ma stężenie alergenu, jego właściwości chemiczne, czas kontaktu z alergenem i stan skóry. Czas, jaki upływa od kontakt skóry z alergenem do pojawienia się pierwszych objawów, nazywany jest okresem wylęgania. Kolejną fazą jest tzw. faza ujawniania, w której nawet niewielki i krótkotrwały kontakt z antygenem może wywołać reakcję nadwrażliwości opóźnionej. Reakcja nadwrażliwości opóźnionej pojawia się od 24 do 48 godzin po wniknięciu antygenu. Literatura wskazuje blisko 2000 związków chemicznych, które uznawane są za alergeny kontaktowe! Wśród nich wyróżnia się m.in. chrom, nikiel, kobalt, barwniki, konserwanty i olejki eteryczne, które mogą występować w kosmetykach, niektóre związki występujące w lekach (neomycyna, gentamycyna, chloramfenikol, balsam peruwiański, kit pszczeli), lanolina, euceryna. Wyprysk kontaktowy u niemowląt może pojawić się nie tylko jako skutek zastosowania kremów czy preparatów myjących z lanoliną, ale może pojawić się również na styku skóry z metalowymi zapięciami ubranek, które zawierają nikiel.

Objawy wyprysku kontaktowego

Najczęstszą lokalizacją wystąpienia wyprysku kontaktowego są obszary styku skóry z antygenem/uczulaczem. U niemowląt po zastosowaniu niektórych leków możliwe jest pojawienie się wykwitów skórnych na całym ciele. W przypadku niemowląt, u których wykwit skórny powoduje lanolina, miejscami, na których pojawiają się zmiany, są te, które były posmarowane preparatem zawierającym ten związek. Wykwity mogą przybrać postać grudek wysiękowych i pęcherzyków, a stopień ich nasilenia zależy od czasu kontaktu z alergenem i jego stężenia.

Leczenie

Wyprysk kontaktowy jest niezwykle nieprzyjemny – skóra piecze i swędzi. W przypadku niemowląt i małych dzieci należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który na podstawie wyników badania oceni stadium kliniczne wyprysku. Lekarz pomoże dobrać preparaty, które złagodzą świąd, pozwolą odbudować powłokę skóry i odpowiednio ją nawilżą. Wyprysku kontaktowego nie należy bagatelizować – świąd, pieczenie i grudki mogą powodować ogromny dyskomfort u dziecka.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze