Zaloguj
Reklama

Jakie obuwie wybrać dla dziecka?

Nauka chodzenia
Fot. shutterstock
Nauka chodzenia
(5)

Wybierając obuwie dla dziecka, każdy rodzic powinien najpierw zastanowić się, do czego będzie ono używane (m.in. spacerowe, domowe) oraz przez ile godzin dziecko będzie je nosić. Na rynku obuwniczym jest duży wybór (m.in. dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki – piękne i często bardzo drogie buty są niestety w wielu przypadkach zupełnie niepraktyczne). Należy pamiętać, że buty dziecięce powinny przede wszystkim wspierać oraz kształtować naturalne funkcje biochemiczne stopy dziecka.

Reklama

Spis treści:

 1. Stopa dziecka
 2. Prawidłowe obuwie, czyli…
 3. Kilka słów o kapciach

Wraz ze wzrostem dziecko staje się aktywniejsze i tym samym potrzebuje mocniejszego obuwia. Istotnie jest również, aby współpracując z dziecięcą stopą, nie ograniczało jej naturalnych funkcji. Wiele czynników ma wpływ na prawidłowy rozwój nóg oraz postawę dziecka.

Ważne! Zdrowe nogi zależą od uwarunkowań genetycznych, higienicznego trybu życia oraz od odpowiednio dobranego obuwia.

Stopa dziecka 

Dziecko rodzi się z płaską stopą. Jest to normalny objaw będący wynikiem fizjologicznej wiotkości stawów (charakterystyczny dla tego okresu). Stopy dziecka rozwijają się, aż do zakończenia przez niego procesu rośnięcia (sklepienia stopy formułują się w pierwszej dekadzie życia).

Ważne! Dla prawidłowego rozwoju stopy niezbędne jest odpowiednio dobrane obuwie. Jest ono także istotne dla rozwoju kończyn dolnych oraz kręgosłupa dziecka.

Dziecięce obuwie zawsze powinno być dobierane w sposób indywidualny. Ponadto uwarunkowane stopniem zniekształcenia stopy i kończyn dolnych (jeżeli takowe istnieją), jak i wiekiem dziecka.

Ważne! Jedynie lekarz ortopeda może podjąć decyzję o ewentualnym noszeniu przez dziecko wkładek korekcyjnych bądź też obuwia ortopedycznego mającego na celu skorygowanie wad stóp i kończyn dolnych.

Prawidłowe obuwie, czyli… 

Dobre obuwie dla dziecka jest wykonane wyłącznie z surowców naturalnych, charakteryzuje się twardym zapiętkiem, obszernym przodem, elastyczną oraz sprężynującą podeszwą i ma łatwo wzuwane zapięcie (niekrępujące ruchomości w stawie skokowym).

Małym dzieciom, które dopiero rozpoczynają chodzenie, i u których stopa jest fizjologicznie płaska, zaleca się jak najczęstsze chodzenie boso. Poza tym noszenie obuwia profilaktycznego: 

 • z twardym zapiętkiem,
 • z cholewką sięgającą kostki lub wycięciem pod kostką,
 • elastyczną podeszwą.

Zdaniem specjalistów nie ma potrzeby ubierania dziecka w buciki od urodzenia. W okresie, gdy większość czasu spędza ono w pozycji leżącej bądź też na rękach, wystarczą niekrępujące ruchów skarpetki lub paputki, które wykonane są z naturalnej skóry. Pierwsze buty powinny być kupione, gdy dziecko zaczyna samodzielnie stawać i robić pierwsze kroki (zaleca się obuwie profilaktyczne).

Ważne! Buty należy kupować z dzieckiem (nie na oko).

Stopa każdego malucha różni się, np. pulchna stopa potrzebuje luzu w bucie (zwłaszcza po bokach), zaś w przypadku wąskiej stopy but może być węższy, ale powinien mieć wkładkę minimalnie dłuższą. Bardzo istotne jest, aby dziecko miało możliwość swobodnego poruszania palcami w bucie. Buty powinny dać się gładko i bez oporów wsunąć na nogę.

Dobierając dziecku prawidłowe obuwie, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału zostało ono wykonane. But dziecka powinien charakteryzować się przewiewnością (nóżka nie może się w bucie pocić). Powinno się wybierać buty skórzane, z tkanin naturalnych (m.in. bawełna) oraz z materiałów z wszytymi membranami (odprowadzają ze środka pot). Podeszwa nie może być zupełnie płaska (w środkowej części powinna być lekko podwyższona). W środku but nie powinien mieć żadnych nierówności, które stanowiłyby dyskomfort dla dziecka. Najlepiej, by podeszwa wyłożona została miękkim materiałem, który daje wygodę podczas chodzenia. Im miększa podeszwa, tym lepiej. Powinna ona charakteryzować się wytrzymałością oraz miękkością.

Ważne! Odpowiednio wyprofilowana podeszwa chroni przed płaskostopiem.

Nie wolno kupować butów na wyrost. Za duże buty mogą powodować, że stopa dziecka będzie się w nich ślizgać. Takie buty również mogą ocierać. Najlepiej mierzyć obuwie, wyciągając z niego wkładkę i stawiając na niej dziecko (wewnętrzna wkładka buta dla dziecka poniżej 2 lat powinna być 3-5 mm dłuższa niż stopa).

W przypadku niemowlaków najlepsze są dla nich buty sznurowane (łatwiej jest takie obuwie dopasować do stopy). Sznurowanie powinno sięgać daleko w kierunku czubka buta. Łatwiej taki but jest rozsznurować oraz włożyć. W przypadku butów, gdzie zapięcie jest na rzep, nie powinien on być umiejscowiony blisko czubka buta, jak i w tym miejscu, gdzie stopa zgina się podczas chodzenia.

Stopa dziecka, fot. panthermedia

Kilka słów o kapciach 

Równie ważne jak dobrze dobrane obuwie są dobrze dobrane kapcie. Rola kapci w prawidłowym rozwoju stóp dziecka odgrywa dużą rolę (dziecko w wieku 3-6 lat spędza w kapciach najwięcej czasu).

Specjaliści uważają, że pierwsze kapcie należy kupić, gdy dziecko skończy 3 lata. Inni są zdania, że kapcie należy dziecku założyć wtedy, gdy nauczy się ono dobrze chodzić (2, 4 miesiące po pierwszym kroku).

Ważne! Prawidłowy kapeć to taki, który ma wyprofilowaną, elastyczną podeszwę oraz wyprodukowany jest z naturalnych tworzyw (np. skóra).

Z przeprowadzonych badań wynika, że najzdrowsze dla rozwijającej się stopy jest chodzenie boso. W celu umożliwienia jak najlepszego rozwoju stóp dziecka powinno się go zachęcać do jak najczęstszego chodzenia boso. Wskazane jest chodzenie boso po piasku, trawie, puszystym dywanie, nierównej powierzchni i po płaskim terenie.

Najlepszym obuwiem dla dzieci uczących się chodzić jest takie, które nie tylko zapewnia stopie niczym nieskrępowane ruchy, ale także charakteryzuje się miękką podeszwą pozwalającą na naturalny rozwój. Dobrym rozwiązaniem są paputki – wykonane z miękkiej skóry dają wygodę porównywalną do bosej stopy, jednocześnie chroniąc przed m.in. zimnem czy urazami.

W paputkach stopy dziecka: 

 • nie ślizgają się (dzięki zamszowej podeszwie, co jest bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko zaczyna raczkować),
 • stopa się nie poci (wyprodukowane są z naturalnej jagnięcej skóry),
 • łatwo je założyć oraz zdjąć (elastyczne zapięcie),
 • są neutralne dla mięśni stopy (ich górna oraz dolna strona ułatwia kontakt z podłożem),
 • palce mają miejsce (bardziej spłaszczone noski).

Obuwie tego typu otrzymało prestiżowy znak Stowarzyszenia Amerykańskich Lekarzy Pediatrów dla produktu wspierającego naturalne funkcje stopy.

Ważne! Wybór odpowiednich kapci oraz butów dla dziecka w trakcie rozwoju to gwarancja zdrowych stóp, kończyn dolnych oraz kręgosłupa w przyszłości.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze