Zaloguj
Reklama

Ropienie oczu u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Matka opiekująca się dzieckiem
Fot. medforum
Matka opiekująca się dzieckiem
(4)
Reklama

Ropiejące oko/czy u dziecka są w większości przypadków bagatelizowane przez rodziców. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej i towarzyszą mu inne objawy takie jak swędzenie lub ból oczu, zaczerwienienie bądź opuchlizna powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do specjalisty- okulista dziecięcy. Kluczową kwestią jest ustalenie co jest przyczyną ropienia oczu u dziecka. Jak zaradzić ropieniu oczu u dziecka? Czy można stosować leki bez wiedzy lekarza? Jak pielęgnować ropiejące oczy dziecka?

Objawy i przebieg ropienia oczu u dzieci

Objawy ropienia oczu u dziecka i ich pielęgnacja

Oko to jeden z ważniejszych narządów, dzięki niemu widzimy a jak wiadomo wrażenia wzrokowe są bardzo ważne. Zmysł wzroku narażony jest na różnego rodzaju infekcje. Wystarczy, że dziecko przetrze oczy brudną rączką, wpadnie do niego odrobina piasku bądź pyłu a może dojść do ich zainfekowania. Ropienie oczu zdarza się także u niemowląt na skutek zatykania się przewodu nosowo - łzowego ale także może być objawem choroby zwanej zwężeniem kanalika łzowego.

Objawami charakterystycznymi dla ropienia oczu są obecność wydzieliny ropnej wokół oka, najbardziej obfita jest po przespanej nocy (może mieć konsystencję wodnistą bądź suchą). Zaczerwienienie oka, widoczne żyłko w oku, posklejane powieki, swędzenie, szczypanie oraz opuchlizna. Dziecko bardzo często przeciera oczy rączką przez co jeszcze bardziej je podrażnia.

W takiej sytuacji powinniśmy udać się do okulisty w celu sprawdzenia co jest przyczyną ropienia oczu.  Nie powinniśmy wkraplać do oka żadnych kropli ani przecierać ich preparatami, które nie zostały przepisane przez lekarza.  

Przed wizytą u okulisty można dziecku przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej. Pamiętajmy by nie robić tego zbyt mocno i nie trzeć skóry koło oczu. Wacik powinien być mocno nasączony a przecieranie powinno przebiegać od strony ucha do strony nosa. Po wizycie u okulisty wszystkie zapisane leki należy podawać zgodnie z zaleceniami. Gdyby objawy nie ustępowały konieczna jest ponowna wizyta u specjalisty.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze