Zaloguj
Reklama

Opóźnione dojrzewanie płciowe

Badanie w gabinecie pediatrycznym
Fot. medforum
Badanie w gabinecie pediatrycznym
(4)
Opóźnione dojrzewanie płciowe
Reklama

Opóźnione dojrzewanie płciowe, może wystąpić u dziewczynek jak i u chłopców. Mówimy o nim wtedy gdy u dziewczynek po skończonym 13tym rokiem życia a u chłopców po 14tym roku życia brak jest pierwszych klinicznych objawów wskazujących na dojrzewanie płciowe.

Opóźnione dojrzewanie płciowe - Objawy i przebieg

Przyczyn dojrzewania płciowego jest bardzo wiele podobnie jak ich objawów. Każdy przypadek opóźnionego dojrzewania płciowego wymaga szczegółowej diagnostyki oraz włączenia leczenia.
 
Przyczyny oraz objawy opóźnionego dojrzewania płciowego

Wśród przyczyn opóźnionego dojrzewania płciowego, wymienia się między innymi: brak wystarczającej ilości zażywanych pokarmów, nadmierne odchudzanie się, stosowanie różnego rodzaju diet, opóźniony przebieg wzrostu, silny, długotrwały stres, uszkodzenie gonad, zaburzenia/zmiany w przysadce, podwzgórzu, nadmierny wysiłek, zaburzenia w wydzielaniu hormonów czy opóźniony przebieg rozwoju. Wśród objawów opóźnionego dojrzewania płciowego wymienia się zaburzenia w owłosieniu pacjenta oraz zaburzenia/ zmiany wyglądu w gruczole piersiowym dziewcząt i wiele innych.
 
Rozpoznanie i leczenie opóźnionego dojrzewania płciowego

W przypadku podejrzenia opóźnienia dojrzewania płciowego u dziewczynek oraz u chłopców, należy koniecznie zgłosić się do lekarza (endokrynolog, ginekolog, urolog) i wykonać wszelkie niezbędne badania. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, zbada go po czym podejmie decyzję o włączeniu leczenia.

W przypadku dziewczynek, do leczenia stosowane są najczęściej progesteron oraz estrogeny, w przypadku chłopców testosteron oraz gonadotropina kosmówkowa. Pamiętajmy, by nie zwlekać z wizytą u lekarza, gdy zauważymy, iż rozwój płciowy naszego dziecka nie przebiega prawidłowo.  Nie wolno samemu wprowadzać leków.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze