Zaloguj
Reklama

Dieta eliminacyjna kobiet karmiących piersią - kiedy ją stosować?

Karmienie piersią
Fot. Panthermedia
Karmienie piersią
(0)

Narodziny dziecka to ogromne szczęście dla całej rodziny. Wiąże się to jednak z codziennymi obowiązkami i zmianą pewnych nawyków, w tym żywieniowych. Cały czas trwają spory dotyczące diety kobiety karmiącej piersią. Czy diety eliminacyjne, stosowane prewencyjnie uchronią nasze dziecko przed alergiami, kolkami, zmianami skórnymi czy różnego rodzaju chorobami? Co powinna jeść matka karmiąca piersią? Czy rozwiązaniem jest stosowanie różnego rodzaju diet eliminacyjnych?

Reklama

Cały czas panuje jeden pogląd, mówiący o tym, że „to co zjada i pije matka karmiąca piersią ma ogromny wpływ na to, co dzieje się z naszą pociechą”. Matka karmiąca piersią zakłada, że zjedzenie niewłaściwego pokarmu ma ogromny wpływ na stan zdrowia dziecka, ale także jego zachowanie. Pojawienie się alergii, zmian na skórze, kolki, płaczliwości u dziecka utożsamiają one ze zjedzonym przez nie posiłkiem. W większości przypadków jest to niestety błędna interpretacja zachowań dziecka, ale kobiety nie są tego świadome.

Kobiety karmiące piersią mają tendencję do stosowania różnego rodzaju diet eliminacyjnych. Polegają one na wykluczeniu ze swojego jadłospisu wszystkich pokarmów, które już uczuliły dziecko bądź mogły by się do tego przyczynić. Oczywiście nie wszystkie kobiety powinny to robić. Dotyczy to sytuacji gdy w rodzinie występują już alergicy. Nie ma także sensu odstawianie wybranych pokarmów, jeśli nie wiemy czy nasza pociecha jest na cokolwiek uczulona. Pamiętajmy także o tym, że nie ma jednej, standardowej i sprawdzonej diety eliminacyjnej. Każda kobieta ustala ją indywidualnie!

Alergeny przenikają z przewodu pokarmowego matki do jej krwi, a następnie docierają do mleka, którym karmione jest dziecko. Jeśli mama włączyła do diety, nowy produkt, po czym u maluszka pojawiły się np. wysypka na skórze, zaczerwienione policzki to prawdopodobnie jest on tego bezpośrednią. Wtedy warto taki produkt odstawić bądź bardzo ograniczyć. Nie ma jednak sensu odstawić go przed sprawdzeniem czy jest on przyczyną alergii u dziecka. Dieta kobiety karmiącej piersią, musi być szczególnie urozmaicona i dobrze zbilansowana. Musimy bowiem dostarczyć mu wszystkiego niezbędnego, dla prawidłowego rozwoju i wzrostu. Odstawienie przez matkę dużej liczby produktów, pozbawia mleko, cennych składników odżywczych.  

Zanim podejmiemy decyzje o odstawieniu jakiegokolwiek produktu bądź napoju, powinniśmy spróbować go stopniowo włączać do naszej diety i sprawdzić czy aby na pewno dziecko jest na nie uczulone. Nie zawsze objawy, które pojawią się u dziecka musza być związane ze zjedzonym pożywieniem. W przypadku gdy nie wiemy co zrobić warto zgłosić się do pediatry bądź dietetyka.  

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze