Zaloguj
Reklama

Kosmetyki dla niemowląt – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pokój dziecięcy
Fot. panthermedia
Pokój dziecięcy
(5)

Spodziewasz się dziecka? A może jesteś świeżo upieczoną Mamą, która stanęła przed dylematem wyboru kosmetyków dla Maluszka? Sklepowe półki uginają się od kolorowych opakowań, w których kryją się najróżniejsze płyny i mazidła, które mają zapewnić komfort, delikatność i co najważniejsze – bezpieczeństwo. Czy tak jest w rzeczywistości? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, buszując wśród sklepowych półek? Jak wybrać produkt bezpieczny, który nie będzie uczulał?

Reklama

Wybór odpowiednich kosmetyków jest kluczowy dla pielęgnacji delikatnej i wrażliwej skóry noworodków i małych dzieci. Wybierając pierwsze kosmetyki, powinniśmy stawiać na takie, które do minimum ograniczają ryzyko powstania reakcji alergicznej czy podrażnień.

Emolienty czyli hit na czasie

Emolienty – z tą nazwą spotkała się zapewne każda kobieta. Czym są owe emolienty?

Są to specjalne preparaty, których zadaniem jest odpowiednie natłuszczenie skóry, wytworzenie bariery ochronnej, która zatrzyma nawilżenie skóry na dłużej. Emolienty mogą działać czterotorowo – po pierwsze, mogą natłuszczać powierzchnię skóry przy jednoczesnym blokowaniu nadmiernego parowania z jej powierzchni, po drugie – mogą działać jak smar, natłuszczając powierzchnię skóry, powodując, że staje się śliska, po trzecie – mogą wchłaniać się w głąb skóry, blokować kanały służące do wymiany woda – skóra, po czwarte – osiadają na powierzchni skóry i wchłaniają wilgoć z otoczenia, dzięki czemu skóra pozostaje przez długi czas nawilżona. Czy warto od razu stosować emolienty? Niestety, znane są liczne informacje, które świadczą, że nadmierne stosowanie emolientów … zaburzało obraz alergii, na które może cierpieć dziecko. Emolienty, pomimo, że często wskazane są do stosowania w przypadku atopowego zapalenia skóry, niekiedy mogą zadziałać wręcz odwrotnie. Warto więc sięgać po emolienty z rozsądkiem ! Codzienne ich stosowanie może zaburzyć obraz choroby, z którą może borykać się dziecko.

Związki uczulające w kosmetykach

Jakich związków warto unikać w kosmetykach dla dzieci? Przede wszystkim takich, które działają uczulająco i alergizująco, a działanie to zostało potwierdzone licznymi doniesieniami naukowymi. Poniżej – niechlubna lista związków, których lepiej unikać na początkowych etapach życia dziecka :

 • Formaldehyd – powszechnie stosowany jako konserwant, dodawany do licznych kosmetyków. Inna nazwa, pod jaką można spotkać ten związek to aldehyd mrówkowy. Udowodniono, że formaldehyd może powodować uczucie pieczenia, palenia. Dodatkowo, posądzany jest o działanie rakotwórcze, wysuszające skórę i przyspieszające starzenie się skóry,
 • SLS oraz SLES – to znane w kosmetyce związki, które mogą powodować silne uczulenie. Dodatkowo, są to substancje znane z właściwości drażniących, niekiedy mogą sprzyjać wywoływaniu owrzodzeń, a nawet prowadzić do pojawienia się atopowego zapalenia skóry
 • PEG czyli glikol polietylenowy to kolejny dodatek znajdujący szerokie wykorzystanie w branży kosmetycznej, efekty uboczne stosowania PEG to przede wszystkim stany zapalne skóry głowy i pachwin,
 • Filtry chemiczne – teoretycznie, filtry powinny chronić skórę przed nadmiarem promieni słonecznych. Niestety, filtry takie jak Benzophenone – 3, Beznophenone – 4 posądzane są o wywoływanie zmian hormonalnych,
 • Stabilizatory jak EDTA to znane związki sieciujące, wykorzystywane jako stabilizatory. Posądzane o właściwości mutagenne i rakotwórcze.

fot. panthermedia

Dobroczynne związki w kosmetykach

Wybierając kosmetyki dla dzieci, warto kierować się regułą „im mniej na etykiecie, tym lepiej”. Im mniej związków wykorzystano do produkcji kosmetyku, tym mniejsza konieczność stosowania dodatkowych detergentów czy stabilizatorów, które mogą negatywnie wpływać na stan skóry dziecka. Warto również zwracać uwagę, na występowanie związków naturalnych (uwaga: nie identycznych z naturalnymi ! ).

Dobroczynne właściwości dla skóry wykazują:

 • Olej z oliwki europejskiej,
 • Olej jojoba,
 • Olej arganowy,
 • Olej kokosowy,
 • Olej winogronowy,
 • Olej z kiełków pszenicy,
 • Olej z ziarna owsa,

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne wykazują :

 • Kwas mlekowy,
 • Kwas winowy,
 • Kwas jabłkowy,
 • Kwas cytrynowy

Kompletując kosmetyczną wyprawkę dla noworodka, kieruj się zasadą im mniej, tym lepiej. Nadmiar kosmetyków do pielęgnacji, może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Co warto więc kupić? Przede wszystkim, na początek zainwestuj w małe opakowania – zweryfikujesz, czy dany kosmetyk w pełni odpowiada Tobie, jak i dziecku. Kupując, zwróć uwagę, czy kosmetyk posiada informację, że można go stosować u dzieci ( np. od pierwszego dnia życia, od pierwszego miesiąca, po skończonym szóstym miesiącu ). Warto zwrócić uwagę, czy wybrany kosmetyk posiada atest – np. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego ( PTA ), Instytutu Matki i Dziecka ( IMiD ), Centrum Zdrowia Dziecka ( CDZ ), Państwowego Zakładu Higieny ( PZH ). 

Inwestując w pierwszą kosmetyczną wyprawkę, warto kupić:

 • Krem ochronny do pupy – przyda się w walce przeciwko odparzeniom,
 • Delikatny płyn myjący na bazie naturalnych składników,
 • Delikatny balsam lub oliwka ( nie kupuj jednego i drugiego, wystarcz jeden nawilżacz do skóry),
 • Krem ochronny do buzi,
 • Sól fizjologiczna,
 • Waciki kosmetyczne,
 • Delikatne chusteczki nawilżane.

Pamiętaj – warto przetestować kosmetyki, zanim na stałe wprowadzisz je do codziennej pielęgnacji swojego dziecka. To, że dany kosmetyk odpowiada Tobie, nie musi być jednoznaczne z tym, jak na jego stosowanie zareaguje skóra malucha ! Pamiętaj, że skóra malucha jest zupełnie inna niż skóra nastolatka czy dorosłego człowieka, w związku z czym ma zupełnie inne potrzeby. Nadmiar wszelkich środków kosmetycznych, moze przyczynić się do zaburzenia funkcjonowania skóry, co w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się problemów z jej funkcjonowaniem. W przypadku, gdy nie wiesz czy dany kosmetyk nadaje się do kontaktu ze skórą dziecka - zasięgnij porady farmaceuty bądź kosmetologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze