Żywienie
Karmienie w pierwszych miesiącach życia
Karmienie w pierwszych miesiącach życia odgrywa bardzo ważną rolę. Najlepiej jeśli mama karmi swoją pociechę mlekiem z piersi przez około sześć miesięcy. Pediatrzy zalecają jednak by karmić jak najdłużej, nawet do 3-go roku życia. Mleko matki jest niezastąpionym źródłem wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju witamin, minerałów, składników odżywczych oraz przeciwciał. Stanowi także najzdrowszy dla naszej pociechy napój (nie jest konieczne włączanie dodatkowego picia).Zaraz po porodzie gdy dziecko uczy się ssać pokarm z piersi, mamy są bardzo zestresowane, zmęczone i niespokojne. Ten stan przenosi się na dziecko, które zamiast jeść, nieustannie płacze, gdyż jest głodne. To doprowadza do problemów z laktacją. Na tym etapie wiele mam poddaje się i włącza karmienie mieszane bądź przechodzi na karmienie tylko i wyłącznie z butelki. Jest to bardzo złe podejście. Młode mamy nie powinny się zniechęcać, jeśli nie wiedzą jak dostawić dziecko do piersi i pobudzić laktację powinny zwrócić się o pomoc do pediatry, położnej czy specjalisty od laktacji.
Syrop glukozowo-fruktozowy w diecie
Otyłość u dzieci jest problemem powszechnie spotykanym. Coraz więcej dzieci w okresie przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym zmaga się z problemem nadmiernej masy ciała. Naukowcy oraz lekarze uważają, że główną przyczyną tego są nawyki żywieniowe (nie tylko dzieci ale całych rodzin). Największym problemem jest cukier.Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów prowadzi do problemów z otyłością u dzieci. W chwili obecnej szczególnym zainteresowaniem wśród „wrogów” prowadzących do otyłości jest syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS, izoglukoza). Można go spotkać w prawie każdym produkcie żywnościowym, od płatków śniadaniowych po wędliny. Nie pomylmy tego produktu z naturalnie obecną w owocach- fruktozą, która w bardzo korzystny sposób wpływa na nasz organizm. Fruktozę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością (przeznaczona jest dla cukrzyków bądź osób odchudzających się).
Zalety długiego karmienia piersią
Najnowsze badania i obserwacje pokazują, że młode mamy karmią piersią coraz krócej. Przechodzą bardzo szybko na karmienie butelką, by móc wrócić do pracy, spędzać więcej czasu poza domem oraz uniknąć tzw. karmienia na żądanie. Nie jest to dobre podejście. Karmienie piersią to same zalety, nie tylko dla dziecka, ale także dla jego mamy. Zatem zanim podejmiemy decyzję o odstawieniu niemowlaka od piersi, warto porozmawiać na ten temat ze specjalistą i wysłuchać jego rad.
Co zrobić gdy dziecko jest uczulone na mleko krowie?
Zdarza się tak, iż dziecko jest uczulone na mleko krowie. Początkowo gdy jest karmione piersią mogą nie ujawnić się tego objawy, z czasem gdy dziecko zostaje odstawione od piersi i zaczyna jeść różne produktu mogą pojawić się alergie na mleko krowie.
- Reklama
Żółtaczka u noworodków karmionych piersią
Żółtaczka jest stanem, w którym w wyniku gromadzenia się bilirubiny we krwi i tkankach dochodzi do zażółcenia skóry.
Zaparcia u niemowlaka – jak sobie radzić?
Zaparcia, są dolegliwością dość często spotykaną u niemowląt. O zaparciach mówimy wtedy gdy niemowlę ma nadmiernie zbity stolec, oddaje go rzadziej niż raz na 2 do 3 dni, słabo przyrasta na masie, ma osłabiony apetyt a oddawaniu stolca towarzyszy ogromny wysiłek. Bardzo często brzuszek niemowlaka jest twardy, wydęty i napięty.
Niedrożność jelit u noworodków
Niedrożność jelit, inaczej zaparcia mogą występować u niemowląt oraz u dzieci. Mówimy o niej wtedy gdy noworodek, nie wypróżnia się do czterech dni bądź wtedy gdy stolec jest bardzo suchy i twardy.
Dieta bezmleczna u dzieci
Dieta bezmleczna jest jedną z diet eliminacyjnych, czyli dietą zakładającą czasowe lub trwałe usunięcie z jadłospisu źle tolerowanego składnika pokarmowego - w tym przypadku mleka.
Pica, czyli kiedy dziecko je to, czego nie powinno
Zdarza się, że dzieci próbują jeść różne rzeczy – piasek, nieczystości z podłogi, papier, etc.,jednak szybko uczą się, że nie smakuje to dobrze i zaprzestają tych praktyk. U małych dzieci jest to naturalny sposób poznawania świata i nie należy traktować tego jako choroby. Niektóre dzieci jednak nie przestają jeść rzeczy, które nie są do tego przeznaczone, schorzenie to nazywa się pica, czyli spaczone łaknienie.
Jak rozpoznać anemię u dziecka?
W przypadku anemii z niedoboru żelaza typowym objawem jest zmęczenie i uczucie osłabienia. Łatwo zauważyć, że dziecko jest blade, co jest szczególnie widoczne na dziąsłach i powiekach.
- Reklama
Czy dzieciom można podawać produkty sojowe?
Soja została sprowadzona do Europy dopiero w XX wieku, a co ważne występuje w dość dużej ilości odmian (ziarna ciemne i jasne, różnych odmian), zjadane są nie tylko strąki ale również nasiona.
Po co myć owoce?
Często zastanawiamy się po co właściwie myc owoce skoro wyglądają na czyste? Niestety tylko tak wyglądają.
Gluten w diecie dziecka - kiedy wprowadzić?
Gluten, białko znajdujące się w wielu zbożach (pszenica, żyto, jęczmień, gluten), może powodować u osób predysponowanych celiakię. Kiedy najlepiej wprowadzić gluten do diety dziecka, aby zminimalizować ryzyko tej choroby?
Witamina K u niemowląt - czy niemowlęta karmione sztucznie wymagają suplementacji?
Podawanie witaminy K w pierwszych miesiącach życia jest istotnym obowiązkiem, dzięki temu można zapobiec groźnym krwawieniom. Według polskich zaleceń, oprócz jednorazowej dawki witaminy K, którą noworodki otrzymują tuż po urodzeniu w formie domięśniowej lub doustnej, dzieci od 8 dnia życia do ukończenia 3 miesiąca życia wymagają suplementacji 25ug witaminy K dziennie, podawanej doustnie.
Zaburzenia łaknienia
Zaburzenia łaknienia dotyczą nawet 35% niemowląt i dzieci.
Nałogowi chipsożercy
Wiele osób wręcz uwielbia jeść chipsy i tłuste potrawy, mimo ich niekorzystnego wpływu na zdrowie. Dlaczego chipsy "uzależniają"?
Rodzinne obiadki
Wspólne obiady są często jedyną okazją do spędzenia czasu w gronie rodziny.
Styl życia dzieci szkół podstawowych
Styl życia dzieci ma duży wpływ na ich rozwój.
Coraz młodsze dzieci mają problem z otyłością
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka.
Potrzebny program promocji karmienia piersią
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie niemowląt tylko piersią do końca szóstego miesiąca życia, a po rozszerzeniu diety, aż do ukończenia dwóch lat lub dłużej. W województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzono badanie całej populacji dzieci do 2 roku życia, w ramach regionalnego Programu Promocji Karmienia Piersią i Pokarmem Kobiecym Dzieci.