Zaloguj
Reklama

Styl życia dzieci szkół podstawowych

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Zdrowe jedzenie
Fot. ojoimages
Zdrowe jedzenie
(5)

Styl życia dzieci ma duży wpływ na ich rozwój.

Reklama

Prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna i utrzymywanie odpowiednich relacji w rodzinie i otoczeniu należą do najważniejszych czynników kształtujących młodego człowieka, który jest szczególnie wrażliwy na konsekwencje złego trybu życia.

Mała aktywność ruchowa i zła dieta wpływają na narastający problem nadwagi i otyłości u dzieci. Okazało się, że 20% dzieci w Europie ma nadwagę. Badania prowadzone od lat 70-tych na dzieciach w wieku 11-15 lat wykazały u nich stopniowy wzrost wagi. Problem ten dotyczy 14,6% chłopców i 21,5% dziewczynek. U 11% badanych wykazano nadwagę, u 18% otyłość, zaś u 8% niedowagę.

Badania wykazały też, że dzieci spożywają zbyt mało wody: dziewczynki 80% zalecanej dziennej dawki, chłopcy tylko 71%. Zwiększenie spożycia wody należy do najważniejszych kierunków działań propagowania zdrowego odżywiania. Nawyki żywieniowe i styl życia w dużej mierze kształtuje środowisko rodzinne.
Tradycyjne żywienie przekazywane z pokolenia na pokolenia oraz niestosowanie się do zmieniających się wymagań żywieniowych - to najczęstsze problemy prowadzące do nadwagi i otyłości.

Do najczęstszych błędów zalicza się:

  • nieregularne spożywanie posiłków,
  • pomijanie pierwszego śniadania,
  • częste podjadanie,
  • spożywanie dużych ilości słodyczy,
  • nieregularne spożywanie drugiego śniadania i kolacji,
  • mała ilość spożywania wody,
  • mała ilość spożywania napojów niskoenergetycznych.

Dzieci kończące szkołę podstawową są szczególnie podatne na konsekwencje złego żywienia i nieodpowiedniego obciążenia organizmu wysiłkiem fizycznym. Dzieci te wchodzą w okres dojrzewania płciowego, okres intymnego wzrostu, ale również w okres buntu i negowania wpajanych wcześniej zasad.

Potrzebują również aprobaty ze strony otoczenia. Negatywne konsekwencje złego trybu życia nie muszą ujawniać się od razu. Czasem konsekwencje występują po upływie wielu lat. Ludzie nie dostrzegają związku między nimi a stylem życia z dzieciństwa.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ewa Zimna-Walendzik "Styl życia- aktywność fizyczna, preferencje żywieniowe dzieci kończących szkołę podstawową", ŻYWNOŚĆ, Nauka. Technologia. Jakość, 2009, 4 (65), 195-203

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze